- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Kontrakty futures dla początkujących

Jak odbywa się obrót kontraktami terminowymi typu futures?

Kontrakty terminowe futures cieszą się całkiem dużą popularnością wśród inwestorów z całego świata. Nie ulega wątpliwości, że warto zainteresować się tymi instrumentami finansowymi, szczególnie w przypadku początkujących traderów. Co warto o nich wiedzieć i jak nimi handlować? Sprawdź nasz poradnik dla początkujących.

Kontrakty futures wchodzą w skład giełdowego rynku aukcyjnego, w ramach którego inwestorzu sprzedają je i kupują. Kontrakty terminowe są instrumentami pochodnymi i zapewniają kontrahentom możliwość handlu wybranymi aktywami w określonym czasie, po cenie określonej w momencie nabycia kontraktu. Obywa się to na podstawie wartości aktywów bazowych, do których można zaliczyć m.in. indeksy, waluty oraz towary.

Doba handlowa na rynku kontraktów terminowych, w odróżnieniu od innych giełd, trwa 24 godziny, 5 dni w tygodniu. Jedną z najbardziej renomowanych giełd na świecie obsługujących kontrakty terminowe jest CME Group, która obejmuje kilka konglomeratów, w tym Chicago Mercantile Exchange (CME) czy też słynną New York Mercantile Exchange (NYME).

Wspomniane giełdy oferują wyjątkowo szeroki wybór produktów zbywalnych, w tym takich opartych na indeksach giełdowych, walutach, stopach procentowych czy też alternatywnych produktów inwestycyjnych obejmujących np. nieruchomości. Jednym z najbardziej istotnych obszarów handlu kontraktami terminowymi typu futures są towary giełdowe – miękkie oraz twarde.

Do twardych towarów rynkowych zaliczamy surowce naturalne takie jak metale szlachetne (złoto, srebro, platyna), a także paliwa kopalne (ropa naftowa, węgiel kamienny czy gaz ziemny). Z kolei towary miękkie to głównie produkty rolnicze (kawa, soja, pszenica, kukurydza) i hodowlane.

Jak rozpocząć handel kontraktami futures?

- Reklama -

Aby rozpocząć inwestowanie należy jeszcze wybrać odpowiedniego brokera. Jeśli jesteś zainteresowany, kliknij tutaj i zapoznaj się z ofertą jednego z najlepszych brokerów na rynku.

Możesz także porównać kilka ofert i wybrać taką, którą najbardziej Ci odpowiada.

Kontrakty futures można kupić lub sprzedać za pomocą metod, które podlegają regulacjom lub nie. Tym samym każdy inwestor zainteresowany kontraktami terminowymi typu futures może wybrać między innymi:

  1. regulowany rynek giełdowy,
  2. rynek pozagiełdowy,
  3. kontrakty sprzedaży krótkiej.

Każde z tych rozwiązań ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Wybór jest natomiast mocno uzależniony od indywidualnych preferencji i możliwości danego inwestora.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.