Automax

Konkurs „Znam swój region 2018”

Katolickie Radio Zamość i Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" w Zamościu zapraszają do udziału w dziewiątej edycji konkursu wiedzy o "małych ojczyznach" pod nazwą "Znam swój region".

Konkurs odbywa się pod patronatem Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, Hrubieszowie, Lubaczowie, Tomaszowie Lubelskim i Zamościu. Przewodnicy turystyczni przygotowali 15 pytań dotyczących historii, kultury i przyrody powiatów: biłgorajskiego, hrubieszowskiego, lubaczowskiego, tomaszowskiego i zamojskiego. Zadaniem uczestników konkursu jest udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania i odesłanie ich na adres organizatora.

Konkurs będzie trwał do 24 września 2018 r. Jego rozwiązanie nastąpi 27 września w czwartek o godzinie 18.00 na antenie Katolickiego Radia Zamość (90,1 FM).

Odpowiedzi na pytania można przesyłać na adres Katolickie Radio Zamość ul. Hetmana Jana Zamoyskiego 1 22-400 Zamość lub lukaszkot@poczta.onet.pl. Prosimy podać imię i nazwisko, adres oraz numer telefonu. Koordynatorem konkursu jest Łukasz Kot (Katolickie Radio Zamość) 505 103 828.

 

Pytania konkursowe

 

1. Jakie obecne miasto wojewódzkie na Ukrainie posiada w swoim godle herb rodu Zamoyskich „Jelita”?

 

2. Źródła jakich rzek znajdują się na terenie miejscowości naszego regionu: Siedliska (gm. Lubycza Królewska), Wólka Husińska (przysiółek Husiny, gm. Krasnobród), Werchrata (gm. Horyniec Zdrój), Chłopiatyn (gm. Dołhobyczów), Panasówka (gm. Tereszpol).

 

3. Podaj przynajmniej trzy miejscowości z terenu naszej diecezji, w których funkcjonowały cukrownie?

 

4. Jaki utwór Fryderyka Chopina stanowi muzyczną reminiscencję jego pobytu u Tytusa Woyciechowskiego w Poturzynie w 1830 roku?

 

5. Nad cudownym źródełkiem, z którego bierze początek rzeczka Marianka (dopływ Wolicy), w 1884 roku zbudowano drewnianą kapliczkę. W jakiej miejscowości jest to miejsce?

 

6. Podaj imię i nazwisko branki tatarskiej, żony wójta z Radruża, przebywającej w XVII w. przez 29 lat w niewoli tureckiej.

 

7. Podaj najdalej wysunięte, skrajne punkty terenu diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

 

8. Podaj nazwy miejscowości naszego regionu w których znajdują się źródła: św. Romana, św. Mikołaja, św. Antoniego, św. Jana?

 

9. W jakiej miejscowości regionu wieża kościoła jest miniaturą wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie?

 

10. W jakich rezerwatach przyrody w regionie możemy spotkać następujące okazy fauny, flory i przyrody nieożywionej:

a. dziewięćsił popłocholistny,

b. rosiczka okrągłolistna,

c. suseł perełkowany,

d. modrzew polski,

e. nadobnica alpejska,

f. skamieniałe trzeciorzędowe taksodie sekwojowate i cypryśniki

 

11. Podaj liczbę i nazwy miast w poszczególnych powiatach naszego regionu (biłgorajski, hrubieszowski, lubaczowski, tomaszowski i zamojski).

 

12. W herbach jakich miast naszego regionu znajdziemy herb Zamoyskich „Jelita”?

 

13. Podaj nazwy trzech miejscowości położonych na Działach Grabowieckich, w których podczas okupacji hitlerowskiej przebywał późniejszy Prymas Tysiąclecia ks. Stefan Wyszyński.

 

14. Podaj przynajmniej trzy potrawy, z jakich znany jest nasz region?

 

15. Podaj przynajmniej dwie miejscowości z naszego regionu, w których znajdują się cudowne obrazy z kościołów na Kresach Wschodnich. Skąd one pochodzą?

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.