- Reklama -

- Reklama -

Konkurs dla młodych miłośników informatyki – Capture The Flag „153+1”

Ruszyła druga edycja międzynarodowego konkursu Capture The Flag "153+1". Został on zorganizowany z myślą o młodych pasjonatach informatyki, którzy chcieliby rozwijać swoje umiejętności i lepiej poznać zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem.

- Reklama -

W tym roku w przedsięwzięciu mogą wziąć udział uczniowie z zagranicy. W związku z polską prezydencją w Grupie Wyszehradzkiej w konkursie oprócz uczniów szkół ponadpodstawowych z Polski mogą brać udział ich rówieśnicy z Czech, Słowacji i Węgier.

Finał planowany jest na 18 grudnia 2020 r. i odbędzie się on-line. Organizatorem konkursu jest Instytut Wymiaru Sprawiedliwości, a patronat nad przedsięwzięciem objął Minister Edukacji Narodowej.

Na czym polega Konkurs Capture The Flag „153+1”?

Konkurs odwołuje się do popularnej formuły Capture The Flag. Jego celem jest popularyzowanie tematyki cyberbezpieczeństwa w atrakcyjny i przystępny dla młodych ludzi sposób. Organizatorzy chcą, aby młodzi ludzie rozwijali zainteresowanie cyberbezpieczeństwem i wykorzystywali swoje umiejętności zgodnie z prawem. Temu właśnie służy konkurs Capture The Flag „153+1”.

Konkurs składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich to międzynarodowe eliminacje przeprowadzone w formule on-line, drugi to wielki finał z udziałem 20 najlepszych drużyn z każdego państwa, który odbędzie się zdalnie.

Zasady uczestnictwa

Uczestnicy konkursu będą musieli zmierzyć się z zagadkami kryptograficznymi, zadaniami dotyczącymi bezpośrednio tematyki związanej z aplikacjami www, przejmowaniem kontroli nad usługami oraz inżynierią wsteczną oprogramowania.

W konkursie mogą wziąć udział dwuosobowe zespoły oraz pojedynczy uczniowie. Zgłoszenia dokonuje nauczyciel lub opiekun prawny, korzystając z formularza dostępnego na stronie internetowej

https://www.153plus1.eu

Termin zgłoszeń został przedłużony do środy 2 grudnia br. do godz. 23.59.

- Reklama -

Eliminacje składają się z egzaminu wstępnego teoretycznego, w którym drużyny muszą uzyskać minimum 70%, aby przejść do części praktycznej. Egzamin z wiedzy teoretycznej można podzielić na 2 moduły, legislacyjny sprawdzający wiedzę użytkownika o obowiązujących dokumentach oraz instytucjach normujących, oraz techniczny, z zakresu podatności, możliwych atakach czy też systemach operacyjnych.

Cześć praktyczna jest to typowy konkurs Capture The Flag. Drużyny mają za zadanie odnaleźć ukryty ciąg znaków, którego format w przypadku tego konkursu jest następujący BC{XYZ}. Tekst może być ukryty w plikach graficznych, źródle strony czy też ciastkach. Nowe zadania są dodawane 3 razy w tygodniu, w poniedziałek, środę i piątek. W zależności od złożoności zadania drużyny otrzymują różną wartość punktową i na koniec do ścisłego finału przechodzi po 20 najlepszych drużyn z każdego kraju.

Obecnie zarejestrowanych drużyn w konkursie jest 260 i uczestnicy pochodzą z każdego kraju Grupy Wyszehradzkiej. Przeważają drużyny z Polski około 70%, drugą najliczniejszą grupą narodowościową są Węgrzy 15%. Drużyny z Czech oraz Słowacji stanowią odpowiednio 10% i 5%. Część wstępnego egzaminu przeszło 170 drużyn i zmagają się one z zadaniami praktycznymi, aby uzyskać jak najwięcej punktów i dostać się do ścisłego finału.

Nagrody dla zwycięzców

Zwycięskie drużyny otrzymają atrakcyjne nagrody finansowe:

za I miejsce – 10 000 zł, za II miejsce – 5000 zł, a za III miejsce – 2500 zł.

Dodatkowe informacje oraz cały regulamin konkursu znajdują się na stronie:

https://www.153plus1.eu/

Pasjonujesz się informatyką? Myślisz o karierze programisty? Chcesz lepiej poznać zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem? Ten konkurs jest właśnie dla Ciebie. Weź w nim udział!

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.