- Reklama -

Koniec „niewoli” drobiu

O tym, że ministerstwo przygotowuje decyzję o zniesieniu zakazu informowaliśmy już tydzień temu. W środę 5 kwietnia Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosił nowe zasady dotyczące trzymania drobiu. Od 6 kwietnia kury można wypuszczać. Minister uchylił nakaz odosobnienia drobiu lub innych ptaków w zamkniętych obiektach budowlanych lub innych miejscach w gospodarstwie.

Trzeba pamiętać o tym, że obowiązuje zakaz pojenia drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki. Nie można też wnosić i wwozić na teren gospodarstwa zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych. Nakaz zamykania drobiu mogą miejscowo przywrócić powiatowy lekarza weterynarii lub wojewoda jeśli na danym terenie wystąpi zagrożenie grypą ptaków.

- Reklama -

Nadal zabezpieczona przed dzikim ptactwem ma być pasza i woda do karmienia oraz ściółka (dotyczy to także zakupu materiału przeznaczonego do ścielenia).

Pozostaje też obowiązek wykładania mat dezynfekcyjnych przy wejściach do budynków gospodarskich, stosowanie odzieży ochronnej przeznaczonej do użytku wyłącznie w danym budynku oraz dokonywanie codziennego przeglądu drobiu z prowadzeniem dokumentacji w zakresie padłych zwierząt czy spadku pobierania paszy.

Nowe przepisy uchyliły także zakaz organizowania targów i wystaw ptaków.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.