- Reklama -

Konferencja w ramach transgranicznego projektu

Dwunastoosobowa delegacja z gminy Księżpol wzięła udział w konferencji w ramach projektu "Poprawa transgranicznego systemu ochrony środowiska w gminie Księżpol w Polsce i w mieście Czerwonograd na Ukrainie – poprzez rozwój infrastruktury kanalizacyjnej".

Międzynarodowa konferencja inaugurująca projekt współfinansowany z Programu Współpracy Transgranicznej Polska  Białoruś  Ukraina trwała dwa dni, 29 i 30 stycznia w Czerwonogradzie na Ukrainie. Wzięli w niej udział polscy i ukraińscy partnerzy, m.in. wójt gminy Księżpol Jarosław Piskorski, zastępca wójta Bartłomiej Świtała, sekretarz gminy Henryk Kłało, kierownik projektu Henryk Zań oraz kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej Wiesław Wryszcz. W konferencji uczestniczyli także przedstawiciele lokalnych władz oraz władz obwodu lwowskiego, pracownicy wspólnego sekretariatu technicznego oraz ukraińskiego departamentu ekologii.

Na wstępie głos zabrał Dmytro Balko, zastępca burmistrza miasta Czerwonograd, które w ramach projektu jest partnerem polskiej gminy Księżpol. Wyświetlona została prezentacja o ukraińskim mieście oraz inwestycje, które mają być zrealizowane w ramach transgranicznego projektu.
Głównym zadaniem ukraińskiej strony, którego realizacja zacznie się już wkrótce, jest modernizacja miejscowej oczyszczalni ścieków. Urządzenia powstały w latach 70. ubiegłego wieku i pomimo kilku gruntownych remontów nie spełniają swoich zadań. Wszystkie urządzenia są przestarzałe i nie mają pełnej mocy przerobowej.
Ukraińska strona jest już po przetargu, w ramach którego wyłoniony został wykonawca modernizacji oczyszczalni ścieków. Zastosowane zostaną nowoczesne, energooszczędne technologie, które pozwolą w większym stopniu oczyścić ścieki spływające do rzeki Bug, co jest celem nadrzędnym ukraińskiego samorządu.
Polska strona także ma zamiar inwestować w gospodarkę wodno-ściekową. W ramach projektu samorząd gminy Księżpol ma zamiar rozbudować oczyszczalnię w Księżpolu oraz zbudować kanalizację w kilku miejscowościach. Łącznie długość kanalizacji będzie wynosić ponad 12 kilometrów. Skanalizowane zostaną miejscowości Stare Króle, Markowicze, Gliny, Cegielnia Markowicze i częściowo Księżpol. Łącznie zostanie przyłączonych 169 gospodarstw.
Prezentację o gminie Księżpol przedstawił podczas konferencji zastępca wójta Bartłomiej Świtała, a kierownik ZGK Wiesław Wryszcz i kierownik projektu Henryk Zań mówili o inwestycjach, które samorząd ma zamiar zrealizować w ramach projektu.
Wartość projektu szacuje się na prawie 2 miliony 520 tysięcy euro, czyli około 10 milionów 805 tysięcy złotych, z czego 8 milionów 230 tysięcy przypada na gminę Księżpol, która jest liderem wspólnego projektu.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.