- Reklama -

- Reklama -

Koncert Cecyliański (filmy)

W niedzielę 24 listopada w Biłgoraju w kościele pw. św. Jana Pawła II odbył się koncert zorganizowany przez Biłgorajskie Centrum Kultury i chóry Ziemi Biłgorajskiej. Podziwiać można było 7 lokalnych chórów, które wykonały pieśni sakralne.

- Reklama -

W tradycję kulturalnych wydarzeń Biłgoraja wpisały się Koncerty Cecyliańskie, które zostały zapoczątkowane w 1998 r. Pomysłodawcą był Czesław Nizio, nieżyjący już dyrygent biłgorajskiej orkiestry dętej, z inicjatywy którego co roku w listopadzie chóry śpiewają na chwałę Boga i ku czci swojej patronki św. Cecylii.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Święta Cecylia żyła na przełomie II i III wieku w Rzymie. Pochodziła ze znakomitej rzymskiej rodziny. Zakochana w Jezusie Chrystusie Jemu ślubowała wierność bez względu na wszystko. Rodzice mieli jednak inne plany. Zdecydowali, że oddadzą córkę dobrze urodzonemu poganinowi Walerianowi. Cecylia wyznała swoją tajemnicę narzeczonemu, który uszanował jej ślub czystości, sam się nawrócił i ze swoim bratem przyjął chrzest z rąk papieża św. Urbana. Gdy w Rzymie wybuchło kolejne krwawe prześladowanie chrześcijan, Cecylię, jej męża i szwagra skazano na śmierć. Żołnierze, którzy ją aresztowali, byli pod wielkim wrażeniem jej urody i błagali, by odstąpiła od wiary. Cecylia miała im odpowiedzieć: „Umrzeć nie znaczy stracić swej młodości, lecz zamienić ją na lepszą. Jest to tak, jakby oddać błoto, a otrzymać w zamian złoto. Mój Pan oddaje stokroć więcej, niż Mu się ofiaruje”. Zginęła okrutną śmiercią. Duszono ją parą w łaźni, a w końcu podcięto gardło. Konała jeszcze dwa dni. Za patronkę muzyki kościelnej, muzyków, śpiewaków i budowniczych instrumentów uznano Cecylię w końcu średniowiecza. Wspomnienie św. Cecylii Kościół obchodzi 22 listopada.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Cecyliańskie koncerty odbywają się w Biłgoraju w różnych kościołach. W tym roku 24 listopada chóry wystąpiły w kościele pw. św. Jana Pawła II. Podczas koncertu w niedzielne popołudnie zaprezentowały się: Chór Męski Ziemi Biłgorajskiej Echo, Chór Cordis parafii pw. WNMP i Św. Trójcy w Biłgoraju, Chór Cantate Deo parafii pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, Chór parafii pw. św. Jana Nepomucena oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury we Frampolu, Chór parafii pw. św. Jerzego w Biłgoraju, Chór parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Korytkowie Dużym oraz Chór „Noster” parafii pw. św. Bartłomieja w Goraju.

Tradycyjnie na zakończenie chóry wystąpiły wspólnie. Dyrygował Paweł Stelmach. Koncert zgromadził wielu słuchaczy. Wśród nich był burmistrz miasta Biłgoraj Janusz Rosłan, który w imieniu samorządu podziękował chórzystom, dyrygentom i proboszczowi parafii ks. prał. Józefowi Flisowi.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.