- Reklama -

Komu zależy, aby Polacy czytali?

Czy czytanie jest potrzebne? Chyba każdy to potwierdzi. Trudno byłoby żyć w dzisiejszych czasach bez tej umiejętności. Czy czytanie książek jest potrzebne? I na to pytanie wiele osób odpowiada , że tak. Więc dlaczego statystyki na temat czytania są tak niekorzystne?

Biblioteki, szkoły, samorządy i instytucje kultury wychodzą z coraz to nowymi pomysłami i propozycjami, aby tą sytuacje zmienić.

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek obchodzony w całej Polsce skłania do refleksji, ale także jest powodem do jeszcze bardziej  wzmożonych działań i wzbogaconych ofert.

- Reklama -

Biblioteka szkolna Gimnazjum Nr1 im. Św. Jadwigi Królowej w Biłgoraju zaproponowała swoim użytkownikom wiele atrakcyjnych form obcowania z książką, poznawania wartościowej literatury. Odbywały się: konkursy, wycieczki, wystawy, prezentacje, spotkania autorskie i inne a także bardzo atrakcyjny dla młodzieży – słodki dzień;-) Szczególną formą promocji czytelnictwa było podsumowanie całorocznego projektu Wyzwanie czytelnicze "Przeczytam tyle książek ile mam lat, albo i więcej…". Wielu użytkowników czekało na ten dzień ponieważ wyzwanie zostało podjęte aż przez 64 uczniów szkoły. Każdy z nich zadeklarował, że od października do maja przeczyta przynajmniej 13,14 lub 15 książek i to udokumentuje. Podczas Tygodnia Bibliotek odbyło się podsumowanie. Komisja konkursowa miała niełatwe zadanie, ponieważ wiele osób przeczytało więcej książek niż deklarowało, a ciekawe dokumentacje w formie plakatów, portfolio, albumów, książek, tablic, zakładek i innych nawet przestrzennych utrudniała wybór. Ostatecznie zdecydowano się nagrodzić aż 17 uczniów nagrodą główną, którą są bilety do kina. Było to możliwe dzięki wielkiemu wsparciu sponsorów: dyrekcji Gimnazjum Nr1, Rady Rodziców oraz Burmistrza miasta Biłgoraja. Realizacja projektu była możliwa także dzięki partnerstwu Firmy MODEL Opakowania, która ufundowała zakup nowości książkowych, takich, że wyzwanie czytelnicze było łatwiejsze do wypełnienia;-) W bibliotece szkolnej książki te mają wyeksponowane miejsce, ale nie zdarza się, aby zalegały na tej półce. Raczej są na liście oczekujących na nie. Więc czy młodzież rzeczywiście nie czyta?

Dziękujemy sponsorom i partnerom za to że pomagają zmieniać te niekorzystne statystyki czytelnicze.

 

Anna Bielak

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.