- Reklama -

- Reklama -

Kompostują i oszczędzają

Zaoszczędzić na wydatkach związanych z opłatą za gospodarowanie odpadami komunalnymi mogą ci mieszkańcy, którzy kompostują bioodpady.

Kilkuset mieszkańców Biłgoraja zdecydowało się na gromadzenie bioodpadów w przydomowych kompostownikach. Dzięki temu mogą sporo zaoszczędzić. To efekt uchwały, jaką podjęli radni Rady Miasta Biłgoraja kilka miesięcy temu. Właściciele nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi mogą obniżyć swoje opłaty za odbiór odpadów komunalnych o 2,50 zł od osoby. Wystarczy kompostować.  

Warto zaznaczyć, że na terenie miasta Biłgoraja odbiera się około 750 ton bioodpadów (odpady kuchenne) i odpadów zielonych (trawa, liście). Zbiórka  bioodpadów znacząco podnosi koszty odbioru odpadów. Zdaniem władz miasta, zwolnienie ma przynieść wymierne korzyści dla systemu gospodarki odpadami, a tym samym nie powodować wzrostu opłat.

Aby korzystać z ulgi, w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, mieszkańcy musieli zgłosić fakt posiadania kompostownika i kompostowania w nim bioodpadów.

- Reklama -

Posiadanie kompostownika na terenie miasta zadeklarowało 556 właścicieli nieruchomości – informuje Paweł Jednacz, rzecznik prasowy w Urzędzie Miasta Biłgoraja.

Teraz mieszkańców czekają kontrole. Urząd ma obowiązek stałego monitorowania m.in. zasadności udzielanych ulg, w tym ulgi za kompostowanie odpadów BIO. Upoważnieni pracownicy Urzędu Miasta Biłgoraja oraz Straży Miejskiej ruszą więc w teren. Będą oni przeprowadzali kontrole nieruchomości, których właściciele zadeklarowali kompostowanie odpadów biodegradowalnych. W trakcie kontroli pracownicy będą wykonywać dokumentację fotograficzną kompostowników oraz znajdujących się w nich bioodpadów. Właściciel nieruchomości po przeprowadzonej kontroli otrzyma protokół.

- Reklama -

- Reklama -

1 komentarz
  1. george mówi

    cena odbioru odpadow jest tak ustalona ze baza bez kompostowania jest cena jakby po kompostowaniu.2.50 to jest nadwyzka za ktora placa frajerzy nie potrafiacy postawic weta

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.