kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Kompendium wiedzy o fotowoltaice. Poszerzamy wiedzę

Fotowoltaika to niewątpliwie przyszłość energetyki. Korzyści, jakie za sobą niesie, zarówno dla użytkowników, jak i środowiska sprawiają, że z roku na rok wzbudza coraz większe zainteresowanie. Co należy wiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie i dlaczego warto inwestować w instalacje fotowoltaiczne?

- Reklama -

Fotowoltaika od podstaw

Żeby móc opisać, jakie korzyści niesie za sobą montaż instalacji fotowoltaicznej, należy pokrótce omówić sposób jej działania. W skład takiego systemu wchodzą następujące elementy: moduły PV oraz falownik. Promienie słoneczne padające na powierzchnię paneli są przekształcane w energię elektryczną w postaci prądu stałego. Ten z kolei trafia do inwertera (falownika), gdzie zostaje zmieniony w prąd zmienny zdolny zasilić urządzenia domowe.

Od konsumenta do prosumenta

Gdy podejmiemy decyzję o zakupie instalacji fotowoltaicznej, przestajemy być jedynie odbiorcą usług energetycznych, a stajemy się prosumentem. Kto to taki? To osoba, która sama produkuje własną energię elektryczną. Oczywiście dotyczy to jedynie energii pozyskanej ze źródeł odnawialnych. A jakie wynikają z tego korzyści? Nadmiar kumulowanej energii możemy przekazać do najbliższego zakładu energetycznego, a w miesiącach, gdy sprawność instalacji jest niższa, można odebrać ją z powrotem.

Nasłonecznienie w Polsce

Czy w Polsce fotowoltaika się opłaca? To pytanie zadaje większość zainteresowanych. Część osób zakłada, że skoro przez większą część roku za naszymi oknami dominują odcienie szarości, to urządzenia nie będą w stanie pokryć zapotrzebowania na energię. Jak pokazują statystyki, na obszarze naszego kraju roczne nasłonecznienie wynosi ponad 1000 kWh/m². To mniej więcej tyle samo, co u naszych zachodnich sąsiadów, gdzie fotowoltaika pokrywa 35% krajowego zapotrzebowania na energię. Taki poziom nasłonecznienia pozwala uzyskać ok. 900-950 kWh energii, co czyni to rozwiązanie niezwykle opłacalnym. Ponadto panele odbierają promienie słoneczne także w pochmurne dni. Mimo że są one rozproszone, umożliwiają prawidłowe działanie systemu.

Koszty fotowoltaiki

Czy zakup instalacji fotowoltaicznej to duży koszt? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zależy to od indywidualnych czynników, jak np. zapotrzebowanie na energię oraz zastosowany system. Na początku należy dokładnie wyliczyć zapotrzebowanie domowników, by dobrać optymalną ilość modułów. Średni koszt systemu o mocy 3kW z montażem wynosi 17 tys. zł. Warto jednak pamiętać, że przy zakupie fotowoltaiki można skorzystać z dofinansowania. W ramach programu „Czyste powietrze” właściciele domów jednorodzinnych mogą uzyskać dopłatę w wysokości nawet 53 tys. zł. Wnioski można składać w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

*

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.