„Kolorowa Sztuka Ludowa” z MODELEM

Głównym jego celem jest wspieranie dzieci i młodzieży w rozwijaniu ich talentów i zainteresowań poprzez kontakt ze sztuką ludową oraz założenie koła fotograficzno-filmowego, a także organizacja amatorskiego studia fotograficznego. – Chcemy pokazać młodym ludziom, że sztuka ludowa może być niezwykłą inspiracją do rozwijania ich wrażliwości i wyobraźni plastycznej oraz talentów artystycznych – mówi bibliotekarka i pomysłodawczyni projektu Justyna Bździuch. Uczestnicy (przedszkolaki i dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej oraz młodzież gimnazjalna) na warsztatach i zajęciach prowadzonych przez twórców ludowych poznają bogactwo, a także różnorodność sztuki ludowej, tworzą ją samodzielnie oraz uczą się łączenia tradycji z nowoczesnością. Sztuka ludowa opiera się na prostej logice podobnie jak sztuka dziecięca, dzięki temu jej siła oddziaływania na ekspresję twórczą dzieci jest nieoceniona. – Umożliwiając młodym ludziom kontakt z twórcami i dziełami sztuki ludowej, zachęcamy do rozwoju artystycznego pozbawionego kompleksów, jak czasami bywa w przypadku spotkania z wielką sztuką. Poprzez odkrywanie twórczości ludowej przekazujemy dzieciom i młodzieży bardzo ważne wartości wychowawcze, takie jak przykłady życia w zgodzie z przyrodą, wykorzystywanie naturalnych i ekologicznych materiałów, przykłady zaradności życiowej, poznanie tradycji i obyczajów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Pokazujemy także, że zastosowanie elementów sztuki ludowej w pracach tworzonych współcześnie może być nowoczesne i ciekawe – dodaje pani Justyna.

Odbyły się już pierwsze warsztaty. Bibuła to bardzo chętnie wykorzystywany materiał w rękodziele ludowym. Przedszkolaki na zajęciach mogły zobaczyć pająka wykonanego przez twórczynię ludową Helenę Koszarną. Maluchy rozśmieszyła ta nazwa, bo pająk kojarzył im się z często mało lubianym zwierzątkiem. Dowiedziały się, że ta barwna i nierzadko skomplikowana w budowie ozdoba była wieszana w izbie, np. przed Bożym Narodzeniem lub Wielkanocą, najczęściej na środku sufitu. Dzieci również bawiły się bibułą, wykorzystując ją chociażby jako kolorowe wstążki. Kolejna grupa uczyła się stemplowania. Przedszkolaki wykonywały swoje stemple z ziemniaków i ozdabiały tą techniką pisanki. Wszystkie prace wykonane przez dzieci zostały zaprezentowane na wystawie w bibliotece. Trzecioklasiści ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie na warsztatach pn. "Pisanki, pisanki…", prowadzonych przez twórczynie ludowe Teresę Puźniak i Helenę Koszarną, próbowały swoich sił w ozdabianiu jajek kolorowymi sznurkami wykonanymi z bibuły. Dzieci z wielkim przejęciem skręcały bibułę, a potem tworzyły wzorki na swoich pisankach. Artystki ludowe podkreślały, że dzieci poradziły sobie wyśmienicie. Dzieci na warsztatach uczyły się odkrywać sztukę ludową dzięki świetnej opiece swoich wychowawczyń z przedszkola i szkoły podstawowej. 

Natomiast gimnazjalistki na warsztatach prowadzonych przez Teresę Legieć uczyły się robienia na drutach. Twórczyni ludowa zadziwiła dziewczęta cudeńkami, jakie za pomocą drutów można wykonać, poczynając od prostych szali po obecnie modne pokrowce na poduszki czy siedziska. Nastolatki krok po kroku poznawały ściegi i próbowały zrobić swoje pierwsze włóczkowe robótki. Na kolejnych warsztatach gimnazjaliści ćwiczyli swoje umiejętności w zakresie fotografii. Przed Niedzielą Palmową w piątek dziewczęta z gimnazjum na warsztatach prowadzonych przez Teresę Legieć uczyły się robić tradycyjne palmy wielkanocne. Artystka ludowa bardzo chętnie podzieliła się swoimi umiejętnościami z nastolatkami. Do zrobienia swoich oryginalnych palm młodzież wykorzystywała bazie, bukszpan, gałązki wierzby, trawy, kwiaty z bibuły, zasuszone trawy. 

Gimnazjaliści wzięli także udział w spotkaniu autorskim z Jadwigą Haliną Sędłak zatytułowanym "Poezja ludowa obrazem wsi". Poetka barwnie opowiedziała młodym ludziom o tym, jak poezja może być odbiciem życia toczącego się obok nas. Czytała również swoje wiersze. Młodzież bawiła się także w kalambury poetyckie i próbowała tworzyć wprawki poetyckie. 

 Działania projektowe odbywają się także dzięki zaangażowaniu partnerów: Przedszkola "Leśne Skrzaty" w Aleksandrowie, Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie i Biblioteki Szkolnej, Gimnazjum im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Aleksandrowie, Urzędu Gminy Aleksandrów, Banku Spółdzielczego w Księżpolu, Kół Gospodyń Wiejskich i Koła Przyjaciół Biblioteki. Jeszcze wiele działań nami organizatorami, ale cieszy ich, że przedszkolakom, dzieciom ze szkoły podstawowej i młodzieży gimnazjalnej spodobało się odkrywanie oraz poznawanie bogatego świata folkloru. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.