- Reklama -

- Reklama -

Kolejny sukces Kuby Nizio

W miniony wtorek 15 października br. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbyły się eliminacje do IV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima”. Spośród wielu wykonawców komisja nagrodziła wyróżnieniem Jakuba Nizio, ucznia I LO im. ONZ w Biłgoraju.

Kuba Nizio do tej pory wielokrotnie był nagradzany w różnych konkursach wokalnych, począwszy od szczebla powiatowego po ogólnopolski. Zdobywając wyróżnienie na tym festiwalu, dostał równocześnie nominację na koncert galowy w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, który odbędzie się w Krakowie. Jury nagrodziło Kubę za interpretacje piosenek „Kolęda warszawska 1939” napisaną przez Stanisława Balińskiego na emigracji, który był związany z grupą „SKAMANDER”, oraz za utwór „Miejmy nadzieję” – słowa Adam Asnyk muzyka Jacek Wójcicki. Festiwal Piosenki Niezłomnej i Niezależnej to wyjątkowa inicjatywa, umożliwiająca dzieciom i młodzieży muzyczną podróż po polskiej historii.

– Występ w tym konkursie był dla mnie bardzo ważny, gdyż bardzo cenię patriotyzm. Jestem dumny z tego, że jestem Polakiem i nie wstydzę się tego. Uważam, że takie festiwale mają szczególną moc, gdyż podczas nich można oddać swoje emocje i szacunek dla osób, które walczyły o to, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju – mówi Kuba Nizio. – Będzie mi niezmiernie miło po raz kolejny reprezentować Biłgoraj podczas przesłuchań w Krakowie –  dodaje młody wokalista.

Główną ideą Festiwalu jest zachowanie od zapomnienia piosenek partyzanckich i żołnierskich, śpiewnych w leśnych oddziałach w czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej a także upowszechnianie wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym i Żołnierzach Wyklętych oraz szerzenie etosu Armii Krajowej. Organizatorami przedsięwzięcia były: Stowarzyszenie PASSIONAT, Fundacja Armii Krajowej im. Franciszka Miszczaka w Londynie oraz Instytut Pamięci Narodowej.

- Reklama -

Festiwal składa się z dwóch etapów przesłuchań wojewódzkich oraz eliminacji na szczeblu ogólnopolskim. Przesłuchania finałowe oraz koncert galowy połączony z rozdaniem nagród będzie miał miejsce w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” oraz w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie w dniach 16-18 listopada 2019 r.

Kuba nad swoim wokalem pracuje pod kierunkiem Aliny Dzido.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.