- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Kolejne powołanie ochotników w szeregi 2. LBOT

W sobotę 12 grudnia br. szeregi 2. Lubelskiej Brygady OT zasiliło 102 nowych ochotników. Podczas weekendu dopełnią formalności, odbędą szkolenia stanowiskowe oraz egzamin sprawnościowy. Zasadnicze szkolenie podstawowe będą kontynuować w styczniu 2021 r. w ramach „Ferii z WOT”.

12 grudnia br. łącznie 102 ochotników z województwa lubelskiego stawiło się w zamojskim 25. batalionie lekkiej piechoty. Wśród nich jest 48 ochotników na szkolenie podstawowe oraz 54 żołnierzy rezerwy na szkolenie wyrównawcze. W związku z pandemią wszyscy rekruci zostali poddani testom na obecność wirusa COVID-19.

Ostatnie w tym roku wcielenia ochotników są nieco nietypowe.

Szkolenie podstawowe kandydatów do terytorialnej służby wojskowej zostało podzielone na dwie części (2 + 14 dni). W dniach 12-13 grudnia br. ochotnicy zostaną powołani, przejdą etap ewidencyjny, odbędą szkolenia stanowiskowe, odbiorą przydziały broni i wyposażenia oraz zostaną poddani testom sprawnościowym. Zasadnicza część szkolenia zakończona przysięgą odbędzie się w terminie 4-17 stycznia 2021 r., a więc podczas ferii zimowych.

Ferie z WOT” w nowym terminie

Jak potwierdzają statystyki, służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem przede wszystkim wśród osób młodych. Aż 33% lubelskich terytorialsów to osoby w wieku 18-25 lat, z czego ok. 77% to studenci i pełnoletni uczniowie.

- Reklama -

Wychodząc naprzeciw temu zainteresowaniu, dowództwo 2. Lubelskiej Brygady OT już od kilku lat przygotowuje specjalną ofertę szkoleniową dla uczniów, nauczycieli oraz studentów, którzy letnią i zimową przerwę w nauce chcą wykorzystać na rozpoczęcie swojej przygody z wojskiem. Podobnie będzie w przyszłym roku. 2. LBOT dostosowała już termin szkolenia w ramach projektu „Ferie z WOT” do nowego terminu ferii zimowych. Szkolenie odbędzie się w nowym systemie (2 + 14 dni). Ochotnicy powołani w grudniu, tj. 12 i 29 grudnia br., zasadniczą część szkolenia odbędą w styczniu 2021 r.

Osoby, które jeszcze przed wejściem w życie rozporządzania otrzymały karty powołania, zostały już poinformowane przez WKU o zmianach, a osoby, które składają do WKU wnioski o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej informowane są na bieżąco o nowych terminach szkoleń.

Jak zostać jednym z nas?

Aby wstąpić w szeregi lubelskich terytorialsów należy złożyć wniosek o powołanie do służby, można to zrobić na cztery sposoby: 1) bezpośrednio w Wojskowej Komendzie Uzupełnień; 2) za pośrednictwem portalu zostanzolnierzem.pl; 3) za pośrednictwem ePUAP; 4) u rekrutera 2. LBOT – są to żołnierze ochotnicy, którzy pomogą w procesie rekrutacji. Kontakty można znaleźć na stronie internetowej 2. LBOT: https://www.wojsko-polskie.pl/2bot/

kpt. Damian Stanulaoficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.