Moto Tech

- Reklama -

Kolejne miliony na drogi

 

W minionym roku dzięki współpracy poseł Agaty Borowiec z Generalną Dyrekcją Lasów Państwowych nasz powiat został objęty programem pilotażowym. Za 22 mln zł wybudowane zostaną drogi, z których skorzystają zarówno Lasy Państwowe, jak i zwykli mieszkańcy. 

W tym roku inwestycje drogowe również nas nie ominą. W poniedziałek, 3 lipca, poseł Agata Borowiec zorganizowała konferencję prasową, podczas której ogłosiła, jakie drogi zostały zakwalifikowane do dofinansowania. – W minionym roku rozpoczęliśmy pilotażowy program współpracy leśno-samorządowej. 22 miliony złotych pozwoliły nam na remont i modernizację takich dróg, które przez najbliższe dziesięciolecia nie miałyby szans na zmodernizowanie – mówiła. 

Posłanka zaznaczyła, że w minionym roku żaden powiat nie miał tak kompleksowo realizowanych dróg. Teraz przychodzi czas na kontynuację. – Każdy liczy, że tych dróg będzie jak najwięcej. Dla mnie jest to szczęście i poczucie ogromnej satysfakcji, że udało się zakwalifikować kolejne drogi do programu współpracy leśno-samorządowej. Zgłaszano wiele dróg. Mam nadzieję, że w kolejnych latach będą kolejne drogi realizowane, ale z tego, co mamy na ten moment, bardzo mocno cieszę się – mówiła poseł Agata Borowiec. 

W tym roku do programu udało się zakwalifikować trzy drogi na kwotę 5 mln zł. Programem zostały objęte:

–  Przebudowa drogi powiatowej nr 2946L Sigła – Stacja Kolejowa Krasnobród (kwota 1 mln  850 tys. zł),

– Przebudowa drogi o nawierzchni bitumicznej Różnówka Stawy nr 2999L oraz 2967L na odc. 1160 mb (kwota 1 mln 750 tys. zł);

– Przebudowa ciągu dróg powiatowych nr 2924L i nr 2927L na trasie Biłgoraj – Dąbrowica o długości 5,8 km (kwota 1 mln 150 tys. zł).

- Reklama -

– Jest to dla mnie ogromne szczęście – podkreśliła poseł. Dodała, że będzie również zabiegać o to, aby marszałek województwa lubelskiego pochylił się nad drogami wojewódzkimi znajdującymi się na terenie powiatu. Mówiła np. o drodze wojewódzkiej relacji Łukowa – Józefów. Jest ona w opłakanym stanie. Agata Borowiec wyjaśnia, że rozwój infrastruktury drogowej postrzega jako kluczowy do lepszego, intensywnego rozwoju przemysłu, handlu, gospodarki, rozwoju Lubelszczyzny i ściany wschodniej. – Bez tego trudno będzie nam pozyskiwać inwestorów – zauważyła.

Poseł zauważyła, że zła jakość dróg jest bolączką naszego powiatu. – Wychodzimy poza to, co możemy uzyskać. Szukamy różnych rozwiązań. Kto by pomyślał, że Lasy Państwowe będą realizować program, który pozwoli na budowę dróg. Taki program wymyślałam z dyrektorem Konradem Tomaszewskim, jako odpowiedź na rządy PO i PSL – mówiła. Wspomniała, że za rządów tej koalicji Lasy Państwowe wpłaciły 1 miliard 600 mln zł do budżetu państwa na drogi. Jednak nawet Najwyższa Izba Kontroli tych dróg nie może zlokalizować. Prawdopodobnie zostały zrobione w większych miastach. Ani samorządowiec, ani leśnik nie korzysta z tej drogi.  – Chcieliśmy z dyrektorem Tomaszewskim pokazać, jak Lasy Państwowe potrafią współpracować z samorządowcami, jak potrafią wybierać te drogi, które są dobre dla samorządowców, Lasów Państwowych, leśników i mieszkańców – twierdziła. Dodała, że niezwykle cenne jest to, że te drogi będą otwarte dla wszystkich mieszkańców. 

Zdaniem Agaty Borowiec, Krasnobród czy Górecko to perełki w skali kraju. Teren ten chętnie odwiedzają turyści. Ich liczba byłaby zdecydowanie większa, gdyby nie zła nawierzchnia dróg. – Nie może być tak, że nie mamy dostępu do okazałych miejsc Roztocza. Ludzie, widząc złą infrastrukturę, nie chcą tu przyjeżdżać. O tym informują mnie samorządowcy  – mówiła. Dodała, że będzie walczyła o poprawę infrastruktury. – Sporo udało się zrobić i będziemy to kontynuować, ale też będziemy walczyć, aby ściągać inwestorów, aby teren otwierać  komentowała.

Agata Borowiec zaznaczyła, że pracuje również nad programem Mieszkanie Plus. – Razem z radnymi i samorządowcami pracujemy nad tym, aby program zafunkcjonował na terenie miasta Biłgoraj. Został podpisany list intencyjny, odbyliśmy spotkanie w Warszawie – dodała. Wyjaśniła, że trwają prace, aby w powiecie powstała elektrociepłownia. Jest to sprawa bardzo skomplikowana. Dodała jednak, że Ministerstwo Energii ma wolę stworzenia programu pilotażowego. 

Poseł wspomniała również o kongresie PiS, który nie odbył się w Warszawie, nie w dużym ośrodku miejskim, ale w Przysusze, małej miejscowości obok Radomia. – Prawo i Sprawiedliwość stawia na zrównoważony rozwój. My chcemy pokazać, że dbamy nie tylko o rozwój miasta, ale również wsi. Powiat biłgorajski może również liczyć na korzyści i dobre rozwiązania zaproponowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczoną Prawicę. Wszyscy wiemy, że Polska wschodnia ma wiele do nadrobienia. Jeśli chcemy, aby w Polsce wschodniej, na Lubelszczyźnie działo się lepiej, to musimy zacząć od dróg. Jest to priorytet – dodała. 

Hasło PiS na kongresie brzmiało "Polska jest jedna". – Ja w to hasło wierzę. Jak widać na przykładzie naszego powiatu, działalności poselskiej, współpracy z samorządowcami, rząd inwestuje nie tylko w Polskę zachodnią. Jest to rozwój równomierny, bardzo potrzebny, konieczny dla rozwoju całego kraju – podkreśliła. Mówiła, że widać to na przykładzie niskiego poziomu bezrobocia, poprawy infrastruktury czy ożywienia gospodarczego. – Nie jest tak źle, jak mówi opozycja. Mamy dobre wyniki. Dzięki programowi 500 plus dzieci nie żyją w skrajnym ubóstwie – zauważyła. 

Henryk Paska, radny Rady Powiatu, mówił, że poseł Agata Borowiec jeszcze jako radna Sejmiku Województwa Lubelskiego również działała w różnych obszarach. M.in. zabiegała o drogi wojewódzkie. – Niestety, marszałek nie jest przychylny w kierunku powiatu biłgorajskiego. Może to się zmieni i będą realizowane inwestycje na drogach wojewódzkich – twierdził. Zauważył, że dobre relacje z dr. Konradem Tomaszewskim pozwolą na wybudowanie kolejnych dróg. – Bez tych pieniędzy nie udało się zrobić tych inwestycji – zaznaczył. Za pomoc i okazane wsparcie dziękował również radny gminy Aleksandrów Feliks Kowalczuk. – Dziękuję za współpracę, za drogę Sigła – Górecko. Jest to bardzo ważna droga, bo część mieszkańców należy do parafii Górecko Kościelne i często jeżdżą tamtą drogą do kościoła – mówił. 

Poseł wspomniała również o pilotażowym programie "Gospodarka o obiegu zamkniętym", którym udało się objąć miasto Krasnobród. – Dzięki mojemu zaangażowaniu i wsparciu to miasto zostało wybrane jako jedno z pięciu miast w Polsce. Kładziony będzie nacisk na rozwój innowacyjności w dbaniu o ekologię – zaznaczyła. – Wszystko jest możliwe, trzeba tylko ciężko pracować. Otwierajmy się, idźmy do ludzi i pracujmy. Na tym polega program PiS  praca, a nie obietnice. Ten program realizujemy – mówiła.

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.