Kolędowanie w Obszy

Impreza, w której występują dzieci i młodzież ze szkół w gminie Obsza, ma już siedmioletnią tradycję, ale w niedzielę 14 stycznia po raz pierwszy miała formułę konkursu.- W poprzednich latach jedna szkoła prezentowała w pełnej wersji jasełka, a pozostałe wykonywały kolędy i pastorałki. W tym roku wprowadziliśmy do regulaminu zapisy, które zobowiązywały wszystkich uczestników do prezentacji scenki rodzajowej, nawiązującej do Bożego Narodzenia i związanych z nim lokalnych tradycji oraz wykonania kolęd lub pastorałek – tłumaczą pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Obszy. Występy były ocenione w trzech kategoriach wiekowych, a podsumowując prezentacje jurorzy zwrócili uwagę na niezwykle wyrównany i wysoki poziom artystyczny, a także staranną scenografię, tradycyjne rekwizyty i wyszukany repertuar. — W najmłodszej grupie przedszkolaków najlepiej wypadli mali artyści ze Szkoły Podstawowej w Olchowcu, którzy pod opieką Iwony Wróbel przygotowali scenkę, opartą na zwyczaju kolędowania i „Kolędę dla aniołka”. W kategorii uczniów z klas I – IV szkół podstawowych nagrodę zdobyła SP SP, która pod kierunkiem Katarzyny Zawojskiej-Przybylak i Iwony Maciejko, zaprezentowała scenkę „W wigilijną noc” oraz utwory „Wigilijny czas” i „Życzenia”. W najstarszej grupie wykonawców od uczniów klas V po gimnazjalistów, jurorom najbardziej przypadł do gustu występ artystów z SP w Zamchu, czyli scenka pod tytułem „Cud Bożego Narodzenia” oraz utwory „Pastuszek bosy” i „Kolęda Maryi”, przygotowane pod opieką Małgorzaty Pachli i Renaty Grzyb.

Oprócz nich w przeglądzie wystąpili uczniowie szkół w Babicach i Woli Obszańskiej oraz maluchy z „Bajkowego Przedszkola” także w Woli Obszańskiej. Tegoroczne prezentacje z udziałem prawie 120 wykonawców oceniali emerytowany nauczyciel muzyki i wychowania artystycznego oraz były kapelmistrz orkiestr dętych i chórów – Wojciech Baszkiewicz, nauczycielka muzyki i katechetka z SP w Różańcu Drugim – Dorota Mazurek oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Biszczy – Piotr Cichórz. — Niedzielny przegląd to jedna z kilku takich imprez, organizowanych w ostatnich dniach przez GOK w Obszy. W poprzedni weekend odbył się Gminny Konkurs Kolęd w wykonaniu dorosłych zespołów śpiewaczych, a w piątek 12 stycznia swoimi umiejętnościami pochwalili się uczestnicy zajęć ogniska muzycznego (na zdj.), które prowadzi Tadeusz Kubów.

 

Młodzi wokaliści i muzycy także wykonywali kolędy i pastorałki, które publiczność nagradzała rzęsistymi brawami. Podsumowując prezentacje perkusistów, gitarzystów, akordeonistów i grających na instrumentach klawiszowych widzowie podkreślali, że prawie dwugodzinny koncert był dla nich prawdziwą ucztą dla ucha. Z kolei organizatorów najbardziej ucieszyła spora frekwencja i fakt, że około 70-osobowa grupa dzieci w wieku od kilku do kilkunastu lat chce rozwijać swoje pasje artystyczne w ognisku muzycznym.

GOK Obsza

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.