- Reklama -

- Reklama -

Kolędowanie łączy pokolenia

- Reklama -

W dwudniowym przeglądzie wzięło udział kilkadziesiąt zespołów prezentujących swój dorobek artystyczny o tematyce bożonarodzeniowej. Licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać kolęd i pastorałek, obejrzeć przedstawienia teatralne – Herody, podłaźniki, jasełka. Prezentacje oceniali pracownicy naukowi UMCS pod kierownictwem prof. dr hab. Jana Adamowskiego.

Poziom konkursu, jak twierdzili jurorzy był bardzo wysoki i wyłonienie zwycięzców nie było rzeczą łatwą. Tym bardziej cieszy fakt, że EKEJM, pod kierownictwem Edyty Prokopiuk zdobył II nagrodę. Zespół funkcjonuje od 2010 r., biorąc udział w uroczystościach lokalnych i ponadlokalnych, religijnych i świeckich. Zaprezentowany podczas Przeglądu repertuar to perełka polskich kolęd i pastorałek, tak dobranych, by połączyć tradycję z tym, co nowe.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Dziewczęta zaprezentowały polską kolędę klasztorną, pojawiającą się w rękopisach karmelitańskich z XVIII wieku, zatytułowaną „pomaluśku Józefie”. Drugim utworem wykonanym przez EKEJM był „Sen o Trzech Królach”, po czym zabrzmiały dźwięki pastorałki „Stała nam się nowina miła”, pochodzącej z przełomu XIX i XX wieku. Swój występ dziewczęta zakończyły utworem zatytułowanym „Do Betlejemu”.  Długo niemilknące brawa były dla zespołu najwspanialszą nagrodą od licznie zgromadzonej publiczności.

Pozostałe zespoły z gminy Turobin również zaprezentowały się z jak najlepszej strony. Publiczność z przyjemnością wysłuchała koncertu „Iskierek” oraz zespołu Gródczanie. Fakt, że w Przeglądzie wzięły udział tak zróżnicowane wiekowo grupy dowodzi, że to, co najlepsze i najpiękniejsze w polskiej kulturze ludowej i sakralnej jest przekazywane z pokolenia na pokolenie, pielęgnowane i kultywowane.

Wszystkie uczestniczące w Przeglądzie zespoły zostały uhonorowane Dyplomami uznania.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Dla podkreślenia tradycyjnego charakteru przeglądu uczestniczące w nim zespoły przygotowały tradycyjne potrawy z poszczególnych regionów Polski. Gródczanie również przywieźli ze sobą pyszny „piróg” biłgorajski i ciasta.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.