- Reklama -

- Reklama -

Kolędowali i pomagali rodzinom z Syrii

To już kolejny raz, tradycyjnie w ostatnią niedzielę stycznia, odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Biszczy przegląd kolęd i pastorałek. Na przegląd przybyli mieszkańcy gminy, samorządowcy, radni, sołtysi, przedstawiciele gminnych stowarzyszeń oraz nauczyciele. Wszystkich przybyłych mieszkańców powitał dyrektor GOKSiR-u Piotr Cichórz.

Po raz kolejny spotykamy się na naszym Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek, który cieszy się dużą popularnością, zarówno wśród starszych wykonawców jak i tych najmłodszych. Pokazuje nam to, że polska, piękna tradycja kolędowania jest nadal żywa. Świetnym tego przykładem jest są kolędnicy, którzy odwiedzają nasze domy w okresie świąt – mówił dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Biszczy. Piotr Cichórz wspomniał, że niektórzy wykonawcy przeglądu, a mianowicie Orkiestra Dęta Złota Nuta oraz Rada Rodziców ze Szkoły Podstawowej w Bukowinie, kolędowali wśród mieszkańców gminy. – Jest to bardzo dobra inicjatywa, ponieważ pokazuje piękno polskich kolęd. Kultywując naszą tradycję możemy pomóc i przyczynić się do rozwoju naszej Orkiestry Dętej czy Szkoły Podstawowej w Bukowinie. Ciepłe przyjęcie w każdym z domów, na pewno stanowi dla kolędników motywację i chęć do dalszego działania, jednocząc naszą społeczność, bo przecież robią to dla nas wszystkich – chwalił dyrektor.

O tym, że mieszkańcy gminy Biszcza potrafią się jednoczyć i pomagać, pisaliśmy już nie raz. W tym roku przegląd po raz kolejny miał charakter charytatywny. Akcja została zorganizowana z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Biszczy, przy współpracy z miejscowym urzędem, biszczańską parafią i Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Do pomagania syryjskim rodzinom włączyli się wolontariusze działający przy Samorządowym Zespole Szkolnym w Biszczy oraz koła gospodyń wiejskich i zespołów śpiewaczych z terenu całej gminy. – Przeprowadzamy zbiórkę na rzecz rodzin poszkodowanych w konflikcie zbrojnym w Syrii. Pomocy humanitarnej potrzebuje ponad 13 milionów ludzi, w tym prawie 6 milionów dzieci z 18 mln obecnych mieszkańców Syrii. Prawie 70% populacji nie ma dostępu do odpowiedniej jakości wody pitnej, a w niektórych miejscach zasoby wód gruntowych są na wyczerpaniu. Za dostęp do wody trzeba płacić duże kwoty, a możliwości zarobkowe są minimalne – przedstawiał dyrektor Cichórz. Każdy z obecnych na przeglądzie osób mógł się poczęstować słodkimi smakołykami i przy okazji wesprzeć finansowo potrzebujące rodziny. Pachnące ciasta i pyszne pierogi biłgorajskie przygotowali członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Biszczy, panie z gminnych kół gospodyń wiejskich oraz z zespołów śpiewaczych. Wolontariusze z biszczańskiej szkoły natomiast zbierali datki do puszek. W podziękowaniu za wrzucone pieniądze, każdy otrzymywał czerwone serduszko.

Biszczański przegląd cieszy się dużą popularnością. Dowodem jest liczba zespołów, które prezentowały się na scenie. Było ich trzynaście. Przegląd rozpoczęła grupa działająca przy GOKSiR śpiewając utwór "The colours of the rainbow". Na scenie zaprezentowała się grupa kolędnicza ze Szkoły Podstawowej w Bukowinie oraz piękne, małe aniołki z tej samej szkoły. Następnie swoimi talentami pochwaliły się 6-latki z oddziału przedszkolnego z Biszczy. Nie zabrakło też kolęd w wykonaniu Orkiestry Dętej Złota Nuta pod batutą Ryszarda Jelenia. Nie zawiodły też panie z Gozdu Lipińskiego i zespół śpiewaczy Jubilatki. Na scenie prezentowali się także starsi uczniowie Szkoły Podstawowej z Bukowiny. Ułani ze Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich wykonali kilka kolęd. Następnie zaprezentowały się panie z zespołu śpiewaczego Rutyna, a zaraz za nimi panie z Krzewiny. Przegląd zakończyły występy grup młodzieżowych, a konkretnie TIK TAK ze Szkoły Podstawowej w Goździe Lipińskim oraz OBY i KLAPS z biszczańskiej szkoły.

Mieszkańcy gminy Biszcza wiedzą, że dobrą zabawę można łączyć z pomaganiem potrzebującym. Niedzielna inicjatywa jest z pewnością warta pochwalenia.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.