Kobiety w policji

Ścigają piratów drogowych i groźnych przestępców, patrolują ulice, uczestniczą w zabezpieczeniach imprez masowych, konwojują zatrzymanych, wspierają ofiary przemocy i pracują z młodzieżą. To tylko część zadań, z którymi podczas służby mają do czynienia policjantki.

Służba w policji wymaga wielu poświęceń i wyrzeczeń. To zawód, który trzeba kochać – tak w dniu święta kobiet, mówią policjantki garnizonu lubelskiego. Na Lubelszczyźnie służbę pełni 754 funkcjonariuszki, blisko 900 kobiet zatrudnionych jest na stanowiskach cywilnych.

Każdego dnia w pracy zakładają mundur.  Podczas służby patrolują ulice, podejmują interwencje, ścigają piratów drogowych i groźnych przestępców.  Pracują przy rozpracowywaniu i ustalaniu sprawców przestępstw kryminalnych i gospodarczych. Uczestniczą w zabezpieczeniach imprez masowych, konwojują zatrzymanych, wspierają ofiary przemocy oraz pracują z młodzieżą.  Policjantki doskonale odnajdują się i realizują w każdej ze służb: kryminalnej, prewencyjnej oraz wspomagającej.

Na pytanie skąd pomysł na pracę w Policji zdecydowana większość odpowiada, że to spełnienie ich marzeń.  Kiedy koleżanki w dzieciństwie chciały być modelkami lub aktorkami „nasze dziewczyny” pragnęły pomagać innym.  Teraz realizują swoje marzenia i wiedzą, że służba jest bardzo ciekawa i przynosi ogrom satysfakcji.  To ważne, kiedy ma się poczucie, że można komuś pomóc, kiedy słyszy się od drugiej osoby – dziękuję.   Z jednej strony satysfakcja z drugiej ogromne zaangażowanie. Policjantką jest się całą dobę, to zawód, który wymaga wielu wyrzeczeń i dyspozycyjności.

W garnizonie policji lubelskiej służbę pełni 754 policjantki. Zajmują stanowiska wykonawcze i kierownicze. Nadzorują prace komend i komisariatów, są naczelnikami wydziałów, kierownikami sekcji i zespołów.  126 Pań to oficerowie, w korpusie aspirantów mamy 235 policjantek, wśród podoficerów 297, a w korpusie szeregowych 96.  Najwięcej policjantek jest w służbie prewencyjnej 419, w kryminalnej 277, 53 to policjantki służby wspomagającej.    Zdecydowana większość, bo 412 to policjantki w grupie wiekowej 31-40 lat.

Kobiety w naszej formacji to nie tylko funkcjonariuszki. Blisko 900 Pań zatrudnionych jest na etatach cywilnych, w tym 566 kobiet zatrudnionych jest w korpusie służby cywilnej.  Najliczniejsza grupa pracuje w służbie wspomagającej 644, w prewencji 130 i w służbie kryminalnej 123.  Zatrudnione są m.in. w finansach, kadrach, inwestycjach i zaopatrzeniu.   Służą radą i pomocą, bez nich oraz ich pracy funkcjonowanie jednostek policji byłoby bardzo utrudnione. Zajmują się głównie logistyką i wspomaganiem pracy wszystkich policjantów.

Pełną galerię zdjęć można zobaczyć tu: lubelska.policja.gov.pl/lub/aktualnosci/galerie/88855,Nasze-dziewczyny.html?sid=51000e6115632cd0fd7320c04b38f126

- Reklama -

1 komentarz
  1. Renegat mówi

    Baby w Policji to jakaś drwina z rzeczywistości. Dzieci wychowywać, obiady gotować a nie do służb.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.