„Kobiety powinny być solidarne”

Spotkanie, które odbyło się 11 lutego w Centrum Turystyki Wiejskiej "Alicja" w Glinach, skupiło blisko 140 kobiet z całego powiatu biłgorajskiego. Uczestniczyły w nim sołtyski, radne gmin, kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich, z zespołów śpiewaczych, Klubów Seniora i stowarzyszeń. Przyjechały z Tarnogrodu, Biszczy, Bukowiny, Potoka Górnego, Lipin Szyszkowa, Pisklak, Szostak, Księżpola, Józefowa, Aleksandrowa, Markowicz i Zamchu. Jego inicjatorką i pomysłodawczynią była posłanka Genowefa Tokarska. Symboliczna "babska" nazwa spotkania kobiet opierała się na tematach poświęconych kobietom i ich roli w życiu społecznym i zawodowym. 

Na wstępie głos zabrała Genowefa Tokarska, która powitała wszystkie obecne panie, a wśród nich Alicję Czarną, właścicielkę obiektu oraz prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Księżpolu Janinę Wolanin. – Bardzo się cieszę, że zechciałyście tu dzisiaj przyjechać i porozmawiać o naszych babskich sprawach. To nasze spotkanie nie jest polityczne, a jego celem jest integracja kobiet – zaznaczyła posłanka. Zauważyła, że pomimo wprowadzania obowiązkowych 30 procent kobiet na listach wyborczych czy metody suwakowej (kiedy kobieta i mężczyzna umiejscowione są na listach wyborczych na zmianę), kobiet jest wciąż mało i w parlamencie, i w samorządach. A polityka zdominowana przez mężczyzn jest bardzo agresywna i brutalna. – Własnie dlatego musimy się spotykać, rozmawiać i dodawać sobie otuchy. To, że jest nas mało tu i tam, to nie koniecznie wina panów. Same często stajemy poza marginesem. Czy ja dam radę? Czy to nie za dużo dla mnie? czy mój sąsiad nie byłby lepszy? Pytamy i rezygnujemy z dążenia do celu. Nie mamy czego się wstydzić! – mówiła do zebranych kobiet posłanka Tokarska. 

Wspomniała, że w tym roku odbędą się wybory samorządowe, w których będziemy wybierać radnych gmin i powiatów, wójtów gmin czy burmistrzów miast. W ślad za tymi wyborami odbędą się wybory sołtysów. Zdaniem posłanki nadchodzące wybory będą trudniejsze, gdyż zmieniła się ordynacja wyborcza, a wprowadzone zmiany będą powodować komplikacje przy głosowaniu. Dlatego zaproponowała, aby w każdej gminie odbyło się spotkanie dotyczące nowej ordynacji wyborczej. 

Wspomniała, że w parlamencie jest obecnie 128 kobiet, a wszystkich posłów jest 460. Jej zdaniem kobiet w sejmie powinna być połowa, tak jak jest to w krajach skandynawskich. – Samo to się nie zmieni. Wy, jako aktywne grono kobiet, powinnyście zwracać na to uwagę. Powinnyście być solidarne i na wzajem się popierać. Kobiety powinny głosować na kobiety – apelowała posłanka. 

Lecz kobiety nie mogą być aktywne, jeżeli nie będą zdrowe. I dlatego własnie tematowi zdrowia poświęcona była druga część spotkania. Danuta Jabłońska wygłosiła krótki wykład na temat profilaktyki kobiecych chorób. 

Głos zabrała także Janina Wolanin, prezes Banku Spółdzielczego w Księżpolu, która przestrzegała przed nieuczciwymi działaniami parabanków. Magdalena Kulińska powiedziała kilka zdań na temat możliwości dofinansowania organizacji pozarządowych. Natomiast gospodyni spotkania Alicja Czarna zaproponowała, aby spotkanie miało formułę Powiatowego Kongresu Kobiet i odbywało się cyklicznie. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.