- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Kobiecym chorobom można zapobiegać

Od współczesnej kobiety życie wymaga, aby równocześnie była matką, żoną, aktywną zawodowo a do tego zadbaną i atrakcyjną. Dlatego w codziennym zabieganiu i dbaniu o innych każda z nas zapomina o działaniach profilaktycznych dla samej siebie. A to właśnie dzięki nim można uchronić siebie oraz najbliższych od tragicznych skutków oraz niepotrzebnych zmartwień. Nie bez powodu zachęca się kobiety do regularnego wykonywania cytologii lub samobadania piersi. Działania te pozwolą nam uchronić się przed chorobą nowotworową lub zwalczyć ją w zarodku. W ten sposób kobiety mogą wyprzedzić rozwój guza piersi, który niejednokrotnie doprowadza do amputacji, co niszczy pacjentkom dalsze życie. Bezpłatne badania profilaktyczne, czyli mammografię oraz cytologię proponuje Centrum Medyczne Luxmed w Biłgoraju.

- Reklama -

Czym jest mammografia?

Mammografia jest badaniem pozwalającym na szybkie wykrycie zmian chorobowych i nowotworowych piersi. Jest to badanie radiologiczne, a wykonywane jest na miejscu w Biłgoraju w CM Luxmed przy ul. Kościuszki 50.

Dla kogo jest bezpłatne badanie mammograficzne?

Badanie jest bezpłatne dla kobiet w wieku 50-69 lat (wg rocznika urodzenia), które nie miały wykonywanego badania mammograficznego na NFZ w przeciągu ostatnich 2 lat. Wyjątkiem są pacjentki z grupy ryzyka, tzn. z obciążeniami czynnikami ryzyka, czyli takie, u których występuje rak piersi wśród członków rodziny: matki, siostry lub córki. Bezpłatne badanie przysługuje im raz na rok. Pacjentki spełniające wyżej opisane kryteria mogą w CM Luxmed w Biłgoraju zrobić badanie bezpłatnie i bez skierowania. Należy się na nie tylko wcześniej telefonicznie umówić, dzwoniąc pod nr 84 686 95 33.
Kryterium wykluczającym do wykonania badania mammografii jest choroba nowotworowa piersi.

A co z kobietami przed pięćdziesiątką?

Jeżeli któraś z kobiet w wieku przed 50. rokiem życia zauważy u siebie niepokojące objawy, na bezpłatną mammografię może zostać skierowana przez specjalistów, np. ginekologa lub onkologa po wcześniej odbytej konsultacji. Lekarze ci również przyjmują w ramach NFZ w Centrum Medycznym Luxmed w Biłgoraju. Jest to alternatywa na nieodpłatne zrobienie mammografii dla tych kobiet, które nie kwalifikują się do refundowanego programu zapobiegania rakowi piersi oraz szyjki macicy.
W celu darmowego zbadania piersi bez skierowania zapraszamy kobiety po 50. roku życia, które skorzystać mogą z programu 50-69 lat, natomiast młodsze panie, aby mogły bezpłatnie zrobić te badanie, zapraszamy ze skierowaniem od lekarzy specjalistów – zachęca do profilaktyki Małgorzata Smędra, kierownik biłgorajskiej placówki CM Luxmed.

- Reklama -

Badania opisywane są na miejscu przez dwóch lekarzy radiologów i jeżeli wyjdą wyniki dodatnie, wówczas kobiety kierowane są do dalszej bardziej szczegółowej diagnostyki do placówki w Lublinie przy ul. Koncertowej. – Można tam wykonać biopsję cienkoigłową i gruboigłową. W takich przypadkach odbywa się konsultacja onkologiczna w ramach Funduszu Zdrowia, czyli bezpłatnie dla pacjentki. W naszej placówce te pacjentki nadal są objęte dalszą opieką i konsultacjami w ramach NFZ-etu, nie są one pozostawione same sobie – dodaje kierownik biłgorajskiej placówki Luxmed.

Czy kobiety mogą skorzystać również z innych badań?

W CM Luxmed w Biłgoraju panie mogą także wykonać bezpłatne badanie cytologiczne.
Pozwala ono wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy nawet we wczesnym stadium jego rozwoju, czyli uleczalnym. Skierowanie nie jest wymagane.
Z badania w ramach umowy z NFZ skorzystać mogą pacjentki:

 

– w wieku 25-59 lat (wg rocznika urodzenia), które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonanej cytologii na NFZ,

– mają pisemne zalecenie od lekarza w wyniku badania cytologii, by wykonać je powtórnie w ramach NFZ (należy zgłosić się z wynikiem badania).

Kryterium wykluczającym z badania jest choroba nowotworowa narządu rodnego.

Pamiętajmy,że profilaktyczne badania takie jak mammografia czy cytologia, pozwalają zapobiec rozwojowi chorób nowotworowych, które coraz częściej dotykają kobiet.

Centrum Medyczne Luxmed filia w Biłgoraju mieści się przy ul. Kościuszki 50 (budynek obok ronda przy ul. Nadstawnej). Telefoniczna rezerwacja usług pod numerem 84 686 95 33 lub poprzez stronę internetową luxmedlublin.pl (rezerwacja on-line) https://luxmedlublin.pl/

- Reklama -

1 komentarz
  1. Matylda mówi

    A tak sobie czytam i tak sobie mysle. I wymysliłam ze kobiety nie robia badan zadnych w wiekszosci gdyz uwazaja ze to jest im juz niepotrzebne. No bo do czego moga sie przydac jeszcze skoro „te sprawy” juz dawno nie leża w gestii zainteresowan. Swoje sie zrobiło i dosc. A to przeciez nieprawda. I kobieta jak skonczy 50 lat moze byc jeszcze atrakcyjna i zapałem uprawiac sex. Tak tak moje drogie panie nie wstydzcie sie słowa na s. To wszysko jest normalne przeciez. A uprawiajac sex dbacie o siebie jeszcze bardziej. Bo po sexie p[iekniejecie jasniejecie i zdrowiejecie. Czy to mało jest. To bardzo duzo. Wraca wam ochota do działania i do zycia. Trzeba tylko chciec. Troszeczke sie zmobilizowac a nie plackiem na d….ie siedziec i wzdychac jak to kiedys było. I opychac sie ciastkami. Wiem troche jak to jest bo sama o mało nie wpadłam w to samo. Ale na szczescie sie udało. teraz chodze na spacery czasami biegam i jezdze rowerem. I mimo swoich lat jestem aktywna i zdrowsza i uprawiam sex. I jestem zadowolona. I bardzo polecam tym które jeszce cos chca od zycia. Bo te które nic juz nie chca to …. niech robia co uwazaja za słuszne

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.