- Reklama -

„Kiszenie kapusty” – Lato z Teatrem w Gromadzie

W niedzielne popołudnie 22 sierpnia w remizie OSP w Gromadzie odbyło się ostatnie z cyklu spotkanie pt. „Lato z Teatrem”. Spotkanie dla mieszkańców Gromady i okolic zorganizowano w ramach projektu „Widowiska obrzędowe żywym przekazem tradycji”.

W spotkaniu uczestniczył wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński z małżonką, ks. proboszcz Tomasz Kielar, radny powiatu biłgorajskiego Dariusz Wolanin, radni gminy Biłgoraj Małgorzata Jednacz i Jan Majewski, sołtysi Władysława Ligaj i Radosław Stręczywilk, chrzestni zespołu „Czeremcha” Anna Oleszczak i Krzysztof Sobaszek, KGW z Gromady z przewodniczącą Magdą Stręczywilk oraz Stowarzyszenie Amazonek z Biłgoraja.
Projekt „Widowiska obrzędowe żywym przekazem tradycji” realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju z zespołem „Czeremcha” z Gromady został dofinansowany przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.
Spotkanie rozpoczęło się prezentacją widowiska „Kiszenie kapusty” wg scenariusza Teresy Kornik, które zostało entuzjastycznie przyjęte przez zgromadzoną licznie publiczność. W widowisku przedstawiono zwyczajowe kiszenie kapusty w wiejskim gospodarstwie domowym.

- Reklama -

Przypomnieniu tradycji dawnej biłgorajskiej wsi towarzyszyła prezentacja dotycząca historii lokalnej, czyli początków wsi Gromada, przygotowana przez historyka i regionalistę Dominika Roga. Odbył się także wykład na temat tradycji muzycznych Ziemi Biłgorajskiej. Dr Sławomir Niemiec opowiedział o tradycyjnych instrumentach ludowych, takich jak fujarki, skrzypce, suka biłgorajska, oktawki, czy bębenek biłgorajski, prezentując jednocześnie ich walory muzyczne.

Na zakończenie dla uczestników spotkania przygotowano poczęstunek, w tym bigos ze świeżo ukiszonej kapusty oraz potańcówkę.
Wszystkie zrealizowane w ramach projektu widowiska: „Poratujcie Kumo” – Zespół „Zorza” z Dereźni, „U łubiarza” – Zespół śpiewaczo-obrzędowy „Jarzębina” z Bukowej i „Kiszenie kapusty” – Zespół „Czeremcha” z Gromady, zostaną nagrane i udostępnione na stronie internetowej i Facebooku Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.