- Reklama -

Kilometry dróg do przebudowy

Znane są wyniki Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej. Z terenu powiatu biłgorajskiego dofinansowanie otrzymały cztery samorządy: Turobin, Tereszpol, Obsza, Biszcza.

W gminie Turobin przebudowana będzie droga gminna nr 109104L (ul. Kościelna) w miejscowości Turobin od km 0+004.30 do km 0+371.00.

W gminie Tereszpol droga gminna Nr 109351 L w miejscowości  Tereszpol-Zygmunty.

W gminie Obsza będzie miała miejsce przebudowa drogi gminnej nr 109552L Zamch-Zamosty.
Natomiast gmina Biszcza wykona inwestycję przebudowy  drogi gminnej nr 109380L łączącej drogi powiatowe o numerach 2936L i 2940L.

- Reklama -

 – Polska to nie tylko te wielkie metropolie i arterie komunikacyjne między nimi. Patrzymy też na małe gminy. W tym roku już przeznaczyliśmy na rozwój dróg lokalnych bezprecedensową kwotę 1,3 miliarda złotych – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z wojewodami. – Małe ojczyzny, małe inwestycje, ale znaczenie dla lokalnych społeczności ogromne. Wśród wspartych przedsięwzięć są na przykład drogi dojazdowe do terenów inwestycyjnych, mosty, brakujące fragmenty dróg. Jeśli na Polskę spojrzelibyśmy jak na puzzle, to właśnie łączymy trwale najmniejsze elementy – zaznaczył minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

W skali kraju pieniądze trafią do 421 samorządów na 433 inwestycje. Inwestycje obejmą około 561 kilometrów dróg gminnych i powiatowych. Część przedsięwzięć to budowa nowych dróg, a część – modernizacja i remonty. Oprócz dróg powstanie też 26 mostów, 230 kilometrów chodników lub ścieżek pieszo-rowerowych i 300 bezpiecznych przejść dla pieszych. Średnia wartość dotacji na jedną inwestycję  to 1,15 miliona złotych. Kwoty dotacji wahają się od 64 tysięcy do 5 milionów złotych.

Inwestycji może być więcej. Gdyby pojawiły się oszczędności, będzie można je przeznaczyć na projekty rezerwowe, których jest 196.

Pieniądze na remonty i przebudowy dróg pochodzą z dotacji celowej z budżetu państwa, które rząd zdecydował się przeznaczyć na inwestycje w drogi lokalne. Samorządy gminne i powiatowe mogą z nich współfinansować inwestycje w drogi lokalne w 2018 roku. Formalna nazwa programu, w ramach którego udzielane są dotacje, to „Rządowy Program na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej” (program wsparcia dróg lokalnych).

Program powstał w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Jest konsekwencją przyjęcia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która podkreśla konieczność równomiernego rozwoju Polski. Dotacja z rezerwy celowej budżetu państwa w pojedynczej inwestycji może wynieść 60-80 procent kosztów, w zależności od wskaźników dochodów podatkowych na jednego mieszkańca gminy lub powiatu.

Do 15 kwietnia wojewodowie przyjmowali wnioski o dofinansowanie. W połowie maja przekazali wstępne listy do zaopiniowania Ministrowi Inwestycji i Rozwoju. Biorąc pod uwagę te opinie, wojewodowie przygotowali ostateczne listy zadań do wsparcia. Następny etap to podpisywanie umów.

 

- Reklama -

4 Komentarze
 1. ja mówi

  Wójt z Obszy już jakiś czas temu wiedział że dostanie pieniądze na drogę, choć prace komisji były nie jawne. To trzeba być jasnowidzem, żeby to przewidzieć . Dziwne

 2. kostek mówi

  Inwestycją zamachy to strata kasy droga jak stół praktycznie bez pękacieć ( tylko około 1 km przez samo wieś do wymiany z 10 km) ale wiadomo lepiej wydać kase tam gdzie ruch wynosić aż 3 samochody na 2 h zamiast na potrzebne drogi jak np Tarnogród- Biłgoraj gdzie ruch jest około 100-200 samochodów na h.

 3. Andrzej mówi

  Państwo z kierowców czerpie ogromne zyski ale drogi pozostawiają wiele do życzenia. Trasa Hedwiżyn Zwierzyniec mimo dużego natężenia ruchu jest w opłakanym stanie. Głębokie koleiny i popękana nawierzchnia to standard na tym odcinku no ale czego się spodziewać po asfalcie który był kładziony 30 lat temu. O drodze z Biłgoraja do Józefowa nie wspomnę bo to już woła o pomstę do nieba

 4. Kierowca mówi

  O drodze Tarnogród-Biszcza już nikt nie pomyślał ^^

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.