kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Kiedy udać się do podologa?

Podologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się badaniem i diagnozowaniem chorób stopy i stawu skokowego – goleniowego.

- Reklama -

Badanie podologiczne przeprowadza podolog w gabinecie, polega ono głównie na przeprowadzeniu wywiadu, który bardzo często wystarczy, aby postawić diagnozę. Zabiegi podologiczne mają różnoraki charakter zarówno estetyczny, jak i leczniczy, do najczęstszych przyczyn wizyty w gabinecie podologa należą:
płaskostopie,
odciski,
haluksy,
choroby paznokci,
grzybice stóp,
wrastające paznokcie,
pedicure.
Te przykre dolegliwości najczęściej pojawiają się na stopach w miejscach szczególnie narażonych na uciski. Odciski lokalizują się na palcach stóp zwykle w następstwie chodzenia w niewygodnym i niedopasowanym, zbyt ciasnym obuwiu. Pewną odmianą odcisków są modzele – miejsca z nadmiernie zrogowaciałym, grubym, często bolesnym naskórkiem, który w kształcie klina może wrastać w stopę. Przyczyną powstawania modzeli jest płaskostopie podłużne lub poprzeczne. Rodzaj koślawości stopy, objawiający się spłaszczeniem sklepienia stopy, często towarzyszy mu wykręcenie stopy na zewnątrz. Przyczyny powstawania płaskostopia najogólniej można podzielić na mechaniczne i chorobotwórcze. Nieleczone płaskostopie w konsekwencji powoduje kolejne schorzenie, które głównie dotyka kobiety, tzw. koślawe paluchy zwane haluksami.

Podstawowym zabiegiem podologicznym jest prawidłowe obcięcie i oszlifowanie paznokci, a także oszlifowanie podeszew stóp.
Kiedy zaczyna boleć podeszwa, kiedy pojawiają się małe odciski, swędzące zmiany skórne, zaczynają wrastać paznokcie lub zmieniły swój wygląd, odczuwanie bólu w okolicy palucha oraz dysfunkcje stopy uniemożliwiające bezbolesne poruszanie się to bezwzględne wskazania do wizyty u specjalisty.
W wielu przypadkach można stosunkowo wcześnie zapobiec poważnym nieprawidłowościom, dzięki wczesnej interwencji. Zaczynamy chorować od stóp, później bolą nas kolana, biodra, kręgosłup i zaczynamy się coraz gorzej czuć.
Im szybciej udamy się do specjalisty z dolegliwością, tym większe szanse na szybszą i skuteczną terapię. Im starsze, bardziej zawansowane zmiany chorobowe, tym dłuższy czas ich leczenia.

toyota Yaris

Jak uniknąć wrastania paznokci?

Wrastające paznokcie są częstą dolegliwością, z którą wielu z nas zwraca się po pomoc do podologa. Jak zatem to robić prawidłowo, aby nie narobić sobie kłopotu?
Paznokcie powinno się obcinać na wprost zgodnie z łożyskiem, a końcówki po bokach należy spiłować pilnikiem na półokrągło, nie wycinając ich. Wycinanie tych ostrych końcówek po bokach jest częsta przyczyną wrastających paznokci. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które mają stopę cukrzycową.

- Reklama -

1 komentarz
  1. Ewa mówi

    W większości moglibyśmy uniknąć tych dolegliwości. Wystarczy odpowiednio dobrać buty albo stosować wkładki do tych, które już mamy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.