- Reklama -

- Reklama -

Kiedy należy przeprowadzać badania UX?

Projektowanie zorientowane na użytkownika to jedna z bardzo dynamicznie rozwijających się dziedzin branży IT. W kręgu jej zainteresowań znajduje się funkcjonalność stron i aplikacji mobilnych. Mają one być przyjazne dla użytkowników. Nie da się stworzyć funkcjonalnej strony/aplikacji, nie wiedząc, jakie są oczekiwania i potrzeby użytkowników. Z pomocą przychodzą badania UX. Mogą one być wykonywane przy użyciu różnych narzędzi. Są więc w stanie odpowiedzieć na wiele pytań. Pojawia się jednak pytanie: kiedy jest najlepiej je przeprowadzić?

- Reklama -

W jakim celu wykonuje się badania UX?

Badania UX wykonuje się przede wszystkim po to, aby poprawić użyteczność strony/aplikacji. Ich użyteczności nie da się poprawić, nie znając oczekiwań, potrzeb, obaw i zachowań użytkowników z grupy docelowej, do której skierowany jest dany produkt cyfrowy. Odpowiednio zaprojektowane badania z UX pozwalają na zdobycie tych jakże przydatnych dla każdego UX designera informacji. Do wykonania badań UX wykorzystuje się różne metody badawcze. Istotne jest więc nie tylko odpowiednie zaprojektowanie badań, ale także dobranie właściwej metody badawczej.

Na jakim etapie prac nad produktem przeprowadza się badania UX?

Badania User Experience można wykonać nie tylko dla nowo powstającej strony internetowej czy aplikacji. Zbadany może zostać także produkt, który już jest obecny na rynku, ale nie działa on zgodnie z założeniami jego autorów i nie przynosi oczekiwanych efektów. Badania UX w przypadku nowo powstających produktów można przeprowadzać przez cały czas ich projektowania.

Oczywiste jest, że badania te wykonuje się na samym początku prac nad projektem. Przeprowadza się jego także w trakcie prac oraz po ich zakończeniu. Dzięki temu na każdym etapie projektu można zyskać wiedzę o tym, co w projekcie jeszcze należy poprawić. Badania User Experience można przeprowadzić także wtedy, gdy na istniejącej witrynie zostały wprowadzone jakieś zmiany.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Jakie metody badawcze wykorzystywane są w badaniach UX?

Badania UX mogą zostać przeprowadzone metodą jakościową lub ilościową. Metoda ilościowa ułatwia podejmowanie odpowiednich decyzji User Experience dzięki temu, że opiera się na analizie danych statystycznych. Przeprowadzając badanie tą metodą, można wykorzystać między innymi testy A/B.

W przypadku badań UX metodą jakościową do dyspozycji jest kilka różnorodnych narzędzi. Może to być na przykład wywiad pogłębiony. Przeprowadza się go z osobą z grupy docelowej. Wcześniej osoba, która będzie wywiad przeprowadzała, musi przygotować jego scenariusz. Przeprowadzenie wywiadu pogłębionego jest narzędziem pracochłonnym, wywiad zajmuje bowiem minimum 60 minut.

Bardzo czasochłonne jest także nagrywanie zachowań użytkowników i ich dogłębna analiza. Jest to kolejne narzędzie, które może zostać wykorzystane do przeprowadzenia badań UX metodą jakościową. Wydawać by się mogło, że wykonywanie tychże badań jest tylko zbędnym wydatkiem. W rzeczywistości pozwalają one w pełni poznać oczekiwania i potrzeby użytkownika. W efekcie można stworzyć idealny produkt.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.