- Reklama -

Kiedy jest najlepszy czas na czyszczenie klimatyzacji domowej?

Klimatyzacja w domu przynosi ulgę w upalne dni, a także pomaga uporać się z nadmierną wilgotnością i zimnem, gdy nadchodzi sezon jesienno-zimowy. Dzięki niej we wnętrzu nie ma nieprzyjemnych zapachów, a temperatura utrzymuje się na komfortowym poziomie. Jednak czar może prysnąć, gdy zapomni się o systematycznym czyszczeniu klimatyzacji domowej. Dlaczego warto o tym pamiętać i kiedy dbać o czystość tego urządzenia?

Dlaczego regularne czyszczenie klimatyzacji domowej jest tak istotne?

Klimatyzacja jest urządzeniem, w którym procesy zachodzą w formie obiegu. Z każdym kolejnym dniem na ściankach zaczynają się osadzać bakterie i zanieczyszczenia. Nie dość, że wpływają negatywnie na estetykę klimatyzacji, to jeszcze są wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia. Do pomieszczenia przedostaje się powietrze przefiltrowane, więc jeśli są w tym urządzeniu bakterie, grzyby i zanieczyszczenia, wszystkie te elementy zaczynają krążyć we wdychanym powietrzu.

Zanim przyjdzie się zorientować, że klimatyzacja wymaga czyszczenia, bo np. zacznie wydzielać przykry zapach, do organizmu dostanie się mnóstwo tych wszystkich zanieczyszczeń. Konsekwencje mogą być naprawdę poważne, gdyż można się bardzo rozchorować.

Jednym z objawów ataku grzybów i bakterii jest wrażenie, że złapało się przeziębienie. Infekcja może być tak silna, że pojawi się nawet stan podgorączkowy albo gorączka. Wszystkie te zanieczyszczenia mogą również doprowadzić do podrażnienia oczu i zapalenia spojówek. Wielogodzinne i codzienne przebywanie w pomieszczeniu, w którym krążą te wszystkie szkodliwe związki może doprowadzić do problemów z oddychaniem i astmy.

Zapominając o czyszczeniu klimatyzacji, urządzenie to może mieć mniejszą żywotność, niż zakładał producent. Należy bowiem pamiętać, że z czasem niektóre elementy wymagają wymiany. Zaliczają się do nich na przykład filtry. Dlatego warto notować ostatni termin, w którym czyszczenie klimatyzacji domowej miało miejsce i pamiętać, kiedy wypada następny taka data.

- Reklama -

Jak często dbać o czystość klimatyzacji domowej?

Częstotliwość, z jaką należy czyścić klimatyzację domową zależy głównie od tego, czy korzysta się z niej przez cały rok, czy tylko np. latem. W pierwszym przypadku najlepiej czyścić klimatyzację co najmniej dwa razy w ciągu 12 miesięcy. Natomiast, gdy klimatyzacja zapewnia chłód latem, a zimą i w innych miesiącach się jej nie użytkuje, warto zadbać o jej czystość jesienią.

Czy można czyścić klimatyzację domową samodzielnie?

Czyszczenie klimatyzacji domowej można w pewnych sytuacjach wykonać na własną rękę. Niektóre elementy można przetrzeć suchą lub mokrą szmatką, pozbywając się zanieczyszczeń znajdujących się na zewnątrz. Samemu można wyczyścić np. panel i tacę do skroplin. O czystość filtra również może zadbać właściciel urządzenia.

Natomiast jeśli chodzi o przegląd techniczny, dokładne czyszczenie w środku każdego elementu to takie czynności powinien przeprowadzić fachowiec. Zatrudniając profesjonalny serwis w razie awarii i konieczności jej usunięcia, nie straci się gwarancji. Poza tym fachowe oko wyłapie wszystkie elementy, które trzeba poddać konserwacji, a niewprawne niestety nie.

Klimatyzacje, montaż i serwis – Kliwent.eu

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.