- Reklama -

Kiedy Internet światłowodowy trafi do naszych domów?

Spotkanie dotyczyło przyłączenia mieszkańców do autostrady szerokopasmowego Internetu światłowodowego. Jak przyznaje w rozmowie z NOWą Piotr Janiak, teren nasz bardzo mu się podoba. Pochodzi on z Wielkopolski. – Bardzo mi się tu podoba. To cicha i zadbana  okolica – mówi. Postanowił zainwestować w rozwój sieci internetowej w naszym powiecie. – W konkursie POPC dzięki Centrum Projektów Polska Cyfrowa pozyskaliśmy z funduszów europejskich 66% dotacji do realizowania podłączenia autostrady światłowodowej, a pozostałe 34% to fundusze spółki – wyjaśnia Piotr Janiak.

Miejscowości objęte projektem to: Sól, Kolonia Sól, Biszcza, Bidaczów Stary, Bidaczów Nowy, Lipiny Kolonia, Lipiny Górne-Lewki, Majdan  Stary. – Niestety, na chwilę obecną są przeszkody wpływające niekorzystnie na podłączenie większej ilości mieszkańców z pobliskich miejscowości, które nie są rekomendowane przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Bardzo chętnie podłączylibyśmy wszystkich, ale istnieje problem wynikający z wysokości stawek za umieszczenie urządzeń telekomunikacyjnych w pasie drogi – tłumaczy. Dodaje, że średnia wysokość stawek w powiecie biłgorajskim za umieszczenie urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej wynosi 24 zł/m2. Twierdzi, że to uniemożliwia dynamiczny rozwój sieci, którą pragnie rozwinąć prezes spółki INET GROUP WEST. – A co za tym idzie, skazuje to resztę mieszkańców na brak możliwości skorzystania z podłączenia się do naszej infrastruktury telekomunikacyjnej, co w konsekwencji jest pozostawieniem mieszkańców bez dobrego szybkiego Internetu światłowodowego – tłumaczy.

- Reklama -

W powiecie poznańskim, gdzie działa spółka INET GROUP WEST, opłaty za zajęcie pasa drogowego wynoszą około 7 zł za m2, a w powiecie biłgorajskim są one trzykrotnie wyższe. – Porównując do stawek dróg wojewódzkich, gdzie za umieszczenie w pasie drogowym urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej stawka wynosi 2 zł za m2, jest to 1200% mniej niż w drogach powiatowych. Gdyby władze powiatu obniżyły stawki zgodnie z rekomendacją Ministerstwa Cyfryzacji, czyli dla dróg powiatowych wysokość stawki nie powinna przekraczać 10 zł za m2, wówczas moglibyśmy wybudować nawet dwa razy więcej przyłączy światłowodowych niż zdeklarowaliśmy w konkursie POPC – mówi Piotr Janiak, prezes spółki INET GROUP WEST. Inwestor przekonuje, że obniżenie stawek pozwoli dotrzeć z szybkim Internetem nawet do tych miejscowości, które nie były objęte planami budowy sieci. To natomiast pozwoli wykluczyć województwo lubelskie ze strefy miejscowości zacofanych cyfrowo w Polsce. 

Piotr Janiak jest dobrej myśli. – W gminach pracują osoby kompetentne, z właściwą wiedzą, a wójtowie rzecz jasna swoim krzywdy nie zrobią, więc może już w niedalekiej przyszłości będzie możliwe podłączenie każdego mieszkańca w każdej miejscowości w powiecie biłgorajskim, a być może nawet i w całym województwie lubelskim – zapewnia inwestor.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.