- Reklama -

- Reklama -

KGW Luchów Dolny nagrodzony w konkursie „Kresowe Jadło”

Konkurencja była ogromna, ale gospodynie z Luchowa Dolnego dały radę! Ich lemieszka, nazywana także kulaszą, zdobyła uznanie jurorów i I miejsce w konkursie kulinarnym w Baszni Dolnej!

Festiwal Dziedzictwa Kresów, wcześniej pod nazwą Festiwalu Kultur i Kresowego Jadła, organizowany jest od 2009 roku. Impreza o początkowo lokalnym wymiarze, urosła do rangi jednego z największych wydarzeń kulturalnych w regionie. Od samego początku Festiwal jest mocno związany z historią, dziedzictwem i kulturą dawnych Kresów Rzeczypospolitej.

Jednym z najważniejszych elementów Festiwalu Dziedzictwa Kresów jest konkurs kulinarny „Kresowe Jadło”, który każdego roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a ich zwycięzcy renomą i uznaniem.

Celem konkursu kulinarnego jest promocja dziedzictwa kulturowego dawnych Kresów Rzeczypospolitej oraz tradycyjnych potraw i produktów lokalnych. Tematem tegorocznego konkursu były potrawy jedzone łyżką.

W tym roku nasz powiat bardzo dobrze zaprezentował się podczas festiwalu. Kilka gmin zorganizowało stoiska promocyjne KGW oraz brało udział w konkursie kulinarnym.

- Reklama -

Prawdziwym sukcesem może pochwalić się Koło Gospodyń Wiejskich z Luchowa Dolnego. Ich lemieszka, czyli kulasza, zachwyciła jurorów. KGW zdobyło I miejsce oraz nagrodę pieniężną.

– Stawialiśmy na zwykłe chłopskie jadło. Okazało się to strzałem w dziesiątkę – przyznaje Elżbieta Kielboń z KGW Luchów Dolny. – Przygotowaliśmy kulaszę, podawaną z kwaśną śmietaną, zsiadłym mlekiem i skwareczkami. To proste wiejskie danie w naszym wykonaniu uznano za najlepsze! Było to dla nas dużym zaskoczeniem i powodem do ogromnej radości – dodaje.

KGW w Luchowie Dolnym funkcjonuje od grudnia ubiegłego roku, ale kobiety już zdążyły wykazać się niezwykłą aktywnością i pomysłowością. Kobiety z Luchowa Dolnego brały udział w Pikniku Rodzinnym i Dniach Tarnogrodu. Organizują także warsztaty rękodzieła i zajęcia dla dzieci. Ich kolejne plany związane są z rozdysponowaniem nagrody. – Jedni wolą rekreację, a inni inwestycje. Decyzja zapadnie dziś na spotkaniu. Tak czy siak mamy ambitne plany co do dożynek, które odbędą się 18 sierpnia – podsumowuje pani Elżbieta.

Gratulujemy Kołu Gospodyń Wiejskich w Luchowie Dolnym i życzymy kolejnych sukcesów, nie tylko kulinarnych!

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.