- Reklama -

- Reklama -

Kasy fiskalne – 5 obowiązków właściciela

Każdy właściciel kasy fiskalnej ma obowiązek dopełniać określonych czynności, które wynikają z prawa polskiego. Warto dowiedzieć się, do czego jesteś zobowiązany, decydując się na taki sprzęt. Obowiązki te dotyczą zarówno właścicieli zakładu wyrobu mięsa, salonu kosmetycznego, jak i mechanika. Niedopełnienie ustalonych obowiązków może wiązać się z poważnymi konsekwencjami.

 

  1. Powiadom Urząd Skarbowy o swoim zamiarze
  2. Fiskalizacja kas
  3. Zawiadomienie urzędu o fiskalizacji
  4. Paragony muszą być archiwizowane
  5. Raporty, przeglądy i książka serwisowa

Powiadom Urząd Skarbowy o swoim zamiarze

Już w momencie, kiedy zdecydujesz się na zakup kas, musisz udać się wcześniej do urzędu skarbowego z odpowiednim zgłoszeniem. Powinieneś w nim zawrzeć między innymi informacje o miejscu, w którym zamierzasz ich używać, o ich dokładnie ilości oraz kiedy zamierzasz rozpocząć korzystanie z nich.

Fiskalizacja kas

Fiskalizacja kas to kolejny obowiązek, który jest obowiązkowy tylko jednorazowo. Warto zwrócić uwagę na fakt, że taką operację może wykonać jedynie uprawniony do tego serwis. Wielu sprzedawców decyduje się na skorzystanie w takim wypadku z usług jednej firmy. Obowiązek zostanie spełniony na wszystkich kasach za jednym razem, natomiast później ta sama firma będzie mogła zająć się serwisowaniem ich po pewnym czasie (również określonym w przepisach).

- Reklama -

Zawiadomienie urzędu o fiskalizacji

W ciągu tygodnia właściciel kas oraz firma serwisująca mają obowiązek poinformować Urząd Skarbowy o fiskalizacji kas. Każde z urządzeń otrzyma unikalny numer, który należy umieścić na kasie – będzie on konieczny do odczytu pamięci fiskalnej.

Paragony muszą być archiwizowane

Kasy fiskalne wyposażone są w systemy umożliwiające archiwizację wydawanych paragonów. To konieczne, ponieważ prawo stanowi o tym, że należy je przechowywać przez 5 lat od transakcji. Warto zwrócić uwagę na ten aspekt podczas wybierania modelu sprzętu. Dostępne są urządzenia, które automatycznie drukują paragony dwa razy (jeden dla klienta i jeden dla sprzedawcy). Jest również alternatywa dla nich, która pozwala zaoszczędzić pieniądze wydawane na papier, jednak wiąże się to z wyższą ceną za kasę (dane są zapisywane na karcie pamięci). Jeżeli interesują cię kasy fiskalne – sprawdź ofertę w sklepie https://www.escsa.pl/Kasy_fiskalne.

Raporty, przeglądy i książka serwisowa

Oprócz wymienionych powyżej obowiązków należy pamiętać, aby każdego dnia generować wydruki dobowe (dokumenty z łączną kwotą sprzedaży w kwocie brutto), a następnie wystawiać raport miesięczny. Każdy właściciel kas ma również obowiązek regularnie wykonywać przeglądy techniczne urządzeń. Konserwacja urządzenia (i ewentualne naprawy) należy wykonywać co 2 lata. Jako sprzedawca powinieneś również pamiętać o konieczności przechowywania Książki serwisowej ze wszelkimi danymi danej kasy.

*materiał zewnętrzny 

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.