- Reklama -

- Reklama -

„Kapelusze mają dusze”, czyli dzień seniora po biłgorajsku

W niedzielne popołudnie 20 października br. w Biłgorajskim Centrum Kultury w ramach obchodów Europejskiego Dnia Seniora Stowarzyszenie Biłgorajski Uniwersytet Trzeciego Wieku zorganizowało wydarzenie pn. „Kapelusze mają duszę – Senior EKO”.

 

Dzień Seniora obchodzimy w kilku wariantach na poziomie lokalnym i globalnym. Jest aż pięć świąt seniorów. 1 października obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 20 października jako Europejski Dzień Seniora, 14 listopada to Ogólnopolski Dzień Seniora. Wszystkie te dni mają wspólny cel. Są organizowane po to, aby kształtować społeczne postrzeganie osób starszych oraz podejmować działania, aby nie wykluczając ich ze społeczeństwa.

Niedzielne wydarzenie w Biłgoraju rozpoczęło się zbiórką o godzinie 13:30 przy Dworku Modrzewiowym. Następnie kolorowy korowód przemaszerował do Biłgorajskiego Centrum Kultury. Tam z kolei nastąpiło otwarcie uroczystości przez Halinę Wlaź, prezes Biłgorajskiego Stowarzyszenia UTW, która powitała wszystkich uczestników. Biłgoraj to miasto przyjazne dla seniorów, w imieniu burmistrza miasta z krótkim przemówieniem wystąpił jego zastępca Jarosław Bondyra.

Drodzy seniorzy, nie powinniście nawet przez moment czuć się kimś, kto ma się wycofywać z tego aktywnego życia i decydowania o tym, co my mamy robić i jak ten Biłgoraj ma wyglądać. Z racji tego, że macie doświadczenie a zwłaszcza dlatego, że jesteście tą grupą, na którą zawsze można liczyć – mówił Jarosław Bondyra podczas uroczystości.  

– Mam nadzieję, że działania ze strony miasta są zauważane przez was. Powstaje Centrum Usług Społecznych, w którym będą działały organizacje pozarządowe czyli wasze stowarzyszenia, będzie tam również Dzienny Dom Pobytu dla Seniorów – zapewniał zastępca burmistrza Biłgoraja. 

- Reklama -

Po uroczystym przemówieniu nastąpiła prezentacja dorobku kulturalnego środowiska seniorów. Wystąpiły zespoły  Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Retrospekcje” i „Gęsie Pióro”. Następnie zaprezentowały się zespoły z Biłgorajskiego Centrum Kultury „Złota Jesień” i „Złoty Wiek”. Można było również obejrzeć występ Klubu Seniora przy PCK „Raj” i Zespół ZNP „Belferki.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Biłgoraju został utworzony w 2002 roku jako Filia Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W tej strukturze działał do 2007 roku. Organizacja ta prowadzi szeroką działalność na rzecz ludzi starszych w zakresie edukacji, kultury i sztuki, kultury fizycznej, rozrywki i rekreacji.  Dwa razy w miesiącu organizowane są wykłady edukacyjne z zakresu różnorodnych dziedzin wiedzy, dostosowane do zainteresowań studentów – seniorów. Dla zainteresowanych osób prowadzone są zespoły tematyczne, np. zespół artystyczny, zespół literacki, zespół turystyczno-krajoznawczy, zespół pomocy społecznej, kolejne są w trakcie organizacji.   Ciekawą formą działalności jest organizacja wycieczek, imprez kulturalnych, rozrywkowych, zajęć sportowo-rekreacyjnych i rehabilitacyjnych.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.