- Reklama -

Kanalizacja to nie kosz na śmieci

 – Po raz kolejny apelujemy o nietraktowanie sieci kanalizacyjnej jako wysypiska śmieci.  Sieć kanalizacyjna i znajdujące się na niej przepompownie to urządzenia, które przyjmują ścieki z naszych domów, nieczystości sanitarne z kąpieli, mycia, prania – tłumaczy wójt. Dodaje, że wraz ze ściekami płyną także inne odpady, które wrzucają mieszkańcy. Powodują one zatykanie przewodów kanalizacyjnych, nawijają się na wirniki pomp i powodują ich awarię.

Nie należy wrzucać do urządzeń sanitarnych, studzienek kanalizacyjnych: waty, pieluch, podpasek, odzieży, nawilżanych chusteczek, rajstop, tekstyliów, ręczników papierowych, materiałów budowlanych, odpadów z hodowli zwierząt, tłuszczów, olejów i innych odpadów nie rozpuszczających się w wodzie. Do sieci kanalizacyjnej nie można również odprowadzać wód opadowych oraz podłączać rynny z dachów.

- Reklama -

 Temat ten był poruszany również podczas ostatniej sesji Rady Gminy Aleksandrów. Radny Surmacz pytał o częste awarie przepompowni. – Jest problem z kanalizacją, bo rada robi wszystko, aby cena wody i ścieków była jak najniższa. A ludzie korzystający z tego dobrodziejstwa wrzucają do kanalizacji wiele materiałów, które nie powinny się tam znaleźć – mówił wójt. Dodał, że nie ma tygodnia, aby z tego powodu nie dochodziło do awarii przepompowni. – Gama różnych materiałów, która tam się znajduje, jest imponująca. Plagą są nawilżane chusteczki, które znajdują się w kanalizacji – mówił. Zaznaczył, że trafiają się również części damskiej garderoby. – Co przejdzie przez sedes, idzie do kanalizacji, a pompa tego nie przepuści i jest zatkana. Pompa chodzi na okrągło i nie pompuje. Wówczas szafa sterująca złapie temperaturę i się wyłącza, i jest awaria – wyjaśniał. Dodał, że w niektórych miejscach pompy są stare i zużyte, dlatego trzeba będzie przeznaczyć pieniądze na ich wymianę. – Nie wrzucaj tego co nie powinno być w kanalizacji. Nie chcemy podnosić kwoty wody i ścieków. Trzeba podnieść świadomość ludzi, a kwotę zostawić. Róbmy tak, jak powinniśmy – dodał.

Niewłaściwe korzystanie z kanalizacji powoduje problemy eksploatacji sieci kanalizacyjnych i przepompowni ścieków. Powoduje to wzrost kosztów eksploatacyjnych. Odpady te wcześniej czy później i tak muszą zostać usunięte.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.