- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Kalendarz inny niż wszystkie. Rusza druga edycja „Portretu bez Barier”

Projekt ten realizowany jest w Zespole Szkół Specjalnych w Biłgoraju i objęty został mecenatem przez firmę Model Opakowania Sp. z o.o. Bohaterami tej inicjatywy będą niepełnosprawni uczniowie ZSS w Biłgoraju, którzy razem z profesjonalnymi modelami wystąpią na stronach przyszłorocznego kalendarza.

- Reklama -

Pomysł na kalendarz pojawił się dwa lata temu. Autorka projektu Ewa Rzeźnik połączyła w nim dwie ważne przestrzenie: miłość do fotografii i pasję do pracy jako wychowawca w szkole specjalnej. Sukces poprzedniej edycji i ilość zaangażowanych osób potwierdzają zasadność i potrzebę podejmowania działań w tym zakresie, które niejako odczarowując niepełnosprawność, dają tym samym więcej przestrzeni na różnorodność w nas samych.
Inicjatywa ma na celu aktywowanie pozytywnych zmian, niwelowanie wykluczenia społecznego osób niepełnosprawnych, zwrócenie uwagi na problemy niesprawiedliwości społecznej, a także wzmacnianie potencjału społeczności lokalnych poprzez zaangażowanie, zmierzające do podnoszenia wiedzy i rozwijania świadomości.

- Reklama -

Podczas trwania projektu odbędą się sesje fotograficzne w profesjonalnym studiu, a powstały materiał znajdzie się w kalendarzu na 2023 rok. Dla kogo? Dlaczego? Na te pytania jest wiele odpowiedzi – mówi Ewa Rzeźnik, pomysłodawczyni projektu. – Dla niepełnosprawnych osób, żeby uwierzyły w swoje możliwości, został zauważony ich potencjał i piękno, dla prawdziwej integracji, łączenia środowisk, współdziałania na gruncie kulturalnym i społecznym, dla oswajania, przekraczania granic potocznie rozumianej „normalności”, dla współegzystencji bez zdziwienia i gapienia się na „inność” lub odwrotnie – udawania, że jej się nie widzi. Bo jak przekonuje Marvin Heiferman fotografia potrafi „zmienić wszystko”, nasze myślenie o tym, kim możemy być, poczucie przynależności, zmienia historie naszego życia i sposoby w jakie grupy społeczne i kulturowe są postrzegane – dodaje koordynatorka.

Partnerem projektu realizowanego przez Zespół Szkół Specjalnych w Biłgoraju jest firma Model Opakowania Sp. z o.o.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.