- Reklama -

- Reklama -

Każda świnia musi być zarejestrowana, nawet pojedyncza sztuka

Od 2006 r. Polska stosowała odstępstwo przewidziane w odniesieniu do gospodarstw hodujących jedną świnię. Było ono przyznane Polsce decyzją Komisji Europejskiej. Odstępstwo to dotyczyło zwolnienia z obowiązku rejestrowania siedziby stada i prowadzenia księgi rejestracji świń osób utrzymujących nie więcej niż jedną świnię na własne potrzeby.

- Reklama -

Teraz nastąpiła zmiana przepisów, która jest wynikiem audytu przeprowadzonego przez Biuro ds. Żywności i Weterynarii Komisji Europejskiej. Nowe wytyczne mają na celu wdrożenie kontroli zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń. Każdy rolnik utrzymujący świnie, nawet jedną sztukę na własne potrzeby, ma obowiązek zarejestrować siedzibę stada oraz prowadzić księgę rejestracji świń.

Jednocześnie MRiRW przypomina, że w odniesieniu do produkcji mięsa świń przeznaczonego na użytek własny, m.in. należy co najmniej na 24 godziny przed dokonaniem uboju poinformować powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na miejsce przeprowadzenia uboju o zamiarze przeprowadzenia uboju oraz poddać mięso badaniu na obecność włośni.

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.