- Reklama -

- Reklama -

Już czas odwiedzić groby zmarłych

Święto Wszystkich Świętych to moment gdy wielu z nas odwiedza groby bliskich. Jednak jest to czas wzmożonej aktywności przestępców.

Wielkimi krokami zbliża się Święto Wszystkich Świętych, w tym czasie odwiedzamy groby zmarłych bliskich i wyjeżdżamy na oddalone od miejsca zamieszkania cmentarze. Tegoroczne uroczystości wypadają w piątek, to właśnie wtedy przypada 1 listopada. Historia Święta zmarłych sięga starożytnego zwyczaju wspominania chrześcijańskich męczenników, którzy ginęli w imię wiary. Jak podają źródła, w roku 935 papież Jan XI wyznaczył na 1 listopada osobne święto ku czci Wszystkich Świętych, które miało obowiązywać w całym Kościele.

W 2018 roku w czasie listopadowych Świąt doszło do 65 wypadków. Ranne w nich zostały 83 osoby, a osiem zginęło. Natomiast od początku akcji „Znicz” – czyli od środy 29 października 2018, w całym kraju doszło do 193 wypadków, w których zginęło 21 osób, a obrażenia odniosło 218. Ponadto od 31 października do 1 listopada funkcjonariusze zatrzymali 393 pijanych kierowców. Jest to okres, w którym powinniśmy zachować szczególną ostrożność, by nie paść ofiarą przestępców. Podczas tego Święta pamiętajmy nie tylko o zmarłych ale również i o swoim bezpieczeństwie.

- Reklama -

W ubiegłym roku w powiecie biłgorajskim nie doszło do żadnych wypadków, odnotowano tylko 9 kolizji. Funkcjonariusze policji zatrzymali też dwóch kierowców, którzy wyjechali na drogi pod wpływem alkoholu.

  • Przed tym jak wyruszymy na groby naszych bliskich zabezpieczmy swój dom oraz mieszkanie. Sprawdźmy wszystkie okna i drzwi oraz kurki z gazem zakręcone i wyłączone piecyki elektryczne. W przypadku, gdy posiadamy alarm pamiętajmy o jego uaktywnieniu..
  • Nie rozgłaszajmy informacji o naszym wyjeździe i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce.
  • Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymajmy w wewnętrznej kieszeni ubrania, co z pewnością utrudni złodziejowi ewentualną próbę kradzieży.
  • W przypadku korzystania z własnego transportu zapoznajmy się wcześniej ze zmianami w organizacji ruchu wprowadzanymi czasowo w tym okresie na drogach oraz w rejonie cmentarzy czy parkingów.
  • Parkując samochód przed cmentarzem również nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Pamiętajmy też gdzie pozostawiliśmy swój pojazd, żeby uniknąć niepotrzebnego stresu.
  • Pamiętajmy , by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Dobrze, gdyby ktoś ze znajomych lub rodziny mógł towarzyszyć nam na cmentarzu.
  • Jeżeli w okresie Wszystkich Świętych, zabieramy na cmentarz dzieci, zwracajmy na nie szczególną uwagę. Małe dzieci wyposażmy w kartkę z danymi kontaktowymi do rodzica lub opiekuna.

Przeżyjmy szczęśliwie i z zadumą ten czas. Niech nie przysporzy on nam dodatkowych zmartwień i kłopotów.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.