- Reklama -

Jubileuszowe X Spotkania Akademickie w Bukowinie

W ubiegłą niedzielę, 17 czerwca, w Bukowinie odbyły się jubileuszowe X Spotkania Akademickie, których współorganizatorem była Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Zamościu.

Uroczystość rozpoczęła się w kościółku rektorskim. Na początku dr Justyna Misiągiewicz odczytała wykład przygotowany przez prof. dr. hab. Henryka Chałupczaka pt. „Fenomen 11 listopada 1918 r.”. Po wykładzie odbyła się msza święta odprawiona przez duszpasterza akademickiego ks. Jerzego Frankiewicza oraz ks. Zbigniewa Gaca.

Po mszy, władze oraz pracownicy uczelni zostali zawiezieni dorożkami spodkościółka do gospodarstwa agroturystycznego Kary Mustang, gdzie odbyła sięczęść artystyczna wydarzenia. Władze uczelni zostały przywitane tradycyjniewypiekanym chlebem, po czym nastąpiły okolicznościowe przemówieniapomysłodawców Spotkań Akademickich, a także obecnego rektora PWSZ w Zamościudr. hab. Andrzeja Samborskiego, który podziękował za realizacjędotychczasowych Spotkań i zapowiedział ich kontynuację. Głos zabrali równieżm.in. poseł na Sejm RP Genowefa Tokarska, która od początku wspierałainicjatywę Spotkań Akademickich w Bukowinie, starosta biłgorajski KazimierzPaterak oraz wójt gminy Biszcza Zbigniew Pyczko.
Przed publicznością zaprezentowały się zespoły artystyczne i soliści, m.in.Zespół Pieśni i Tańca „Tanew” z Biłgoraja, zespół Uniwersytetu TrzeciegoWieku „Retrospekcje” z Biłgoraja, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bukowinie,ludowe zespoły z Gminy Dzwola i Biszcza. Przed publicznością zaprezentowałsię także zespół z ramienia PWSZ w składzie: studentka pedagogiki KatarzynaNoworol, wykładowca dr Janusz Skwarek, Maciej Skwarek oraz Jerzy Bałakut.Odbyły się również konkursy i zabawy dla dzieci. Uczestnicy imprezyotrzymali pamiątkowe wydawnictwo z okazji jubileuszowych SpotkańAkademickich. Dodatkowo przygotowano również wystawy: „10 lat SpotkańAkademickich”, „100-lecie odzyskania niepodległości” „Bukowina w fotografii”oraz „Nagroda Pro Publico Bono dla Stowarzyszenia na rzecz Bukowiny”.Jubileuszowe X Spotkania Akademickie w Bukowinie zorganizowali wspólnie:Stowarzyszenie na rzecz Bukowiny, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa wZamościu, Wójt Gminy Biszcza, parafia rzymsko-katolicka pw. NSPJ w Biszczy,Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju PWSZ w Zamościu „Pro Academia” orazgospodarstwo agroturystyczne Kary Mustang. Jubileuszowe X SpotkaniaAkademickie w Bukowinie zorganizowali wspólnie: Stowarzyszenie na rzeczBukowiny, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Zamościu, Wójt Gminy Biszcza,parafia rzymsko-katolicka pw. NSPJ w Biszczy, Stowarzyszenie na rzeczRozwoju PWSZ w Zamościu „Pro Academia” oraz gospodarstwo agroturystyczneKary Mustang.

- Reklama -

Dlaczego Spotkania Akademickie odbywają się w Bukowinie? W 1600 r., sześć lat po powstaniu Akademii Zamojskiej, hetman i kanclerzwielki koronny Jan Zamoyski ufundował Bukowinę jako wieś akademicką, któraodtąd dostarczała dochodów Akademii, a także stała się miejscem wypoczynkujej profesorów. Burzliwa historia naszej ojczyzny sprawiła, że po latachrozkwitu, Akademia została zamknięta przez zaborców austriackich w XVIIIwieku.
W 2005 roku powstała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Zamościu. Poutworzeniu zamojskiej PWSZ, Jan Gałan, ówczesny kierownik Wydziału Edukacji,Promocji, Zdrowia, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego wBiłgoraju, wyszedł z inicjatywą reaktywowania związków między akademickimZamościem a Bukowiną, w której po dziś dzień znajduje się zabytkowydrewniany kościół, pełniący dawniej funkcję kościoła rektorskiego. W 2008roku doszło do spotkania Jana Gałana, ówczesnego rektora PWSZ prof. dr hab.Waldemara Martyna, kanclerza PWSZ Jerzego Korniluka oraz prezesaStowarzyszenia na rzecz Bukowiny Andrzeja Fusa, którzy postanowili podjąćwspółpracę.
22 czerwca 2008 roku, trzy lata po powstaniu PWSZ, nastąpił symbolicznypowrót profesorów do Bukowiny. Wówczas w Bukowinie odbyło się wyjazdoweposiedzenie Senatu PWSZ w Zamościu, który podjął uchwałę  pt. Dziękczynienieakademickie, jako wotum Bogu i miejscowemu społeczeństwu za wielowiekowewspieranie Akademii Zamojskiej. Akt Dziękczynienia został zawieszony wkościele rektorskim. Od tamtej pory co roku w czerwcu w Bukowinie odbywająsię Spotkania Akademickie.

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.