Mulawa góra do 05.04.2024

- Reklama -

- Reklama -

Jubileuszowe pielgrzymowanie (Zdjęcia)

- Reklama -

 

Diecezja Zamojsko-Lubaczowska została erygowana 25 marca 1992 r., mocą bulli Ojca Świętego Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae populus” i włączona do Metropolii Przemyskiej obrządku łacińskiego. W nowo powołanej diecezji w 1992 roku biskupem zamojsko-lubaczowskim został Jan Śrutwa (1992-2006, dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji lubelskiej), po nim bp Wacław Depo (2006-2011, obecnie arcybiskup częstochowski), a od 2012 roku funkcję tę pełni bp Marian Rojek. Biskupem pomocniczym od 1998 jest Mariusz Leszczyński.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Patronką diecezji jest ustanowiona przez papieża Święta Boża Rodzicielka Maryja Matka Odkupiciela.

W pierwszą sobotę miesiąca do zamojskiej katedry udali się pielgrzymi Dekanatu Biłgoraj Południe, aby Bogu składać dziękczynienie za dobro, jakie dokonywało się i wciąż dokonuje w zamojsko-lubaczowskim Kościele.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św., której głównym celebransem był dziekan Dekanatu Biłgoraj Południe ks. kan. Witold Batycki. Kazanie wygłosił ks. dr Krzysztof Koprowski. – Dzisiejsza Eucharystia, według kalendarium obchodów tego pięknego jubileuszu, jest jego pierwszym aktem. I dzisiaj, i przez cały rok pragniemy dziękować Panu Bogu za wszelkie dobro, które stało się naszym udziałem przez te 25 lat, które bardzo szybko upłynęły – mówił ks. Koprowski. Kapłan stawiał pytania: – Czego uczą nas te upływające lata? Co ze sobą niosą? Jaką lekcję nam dają?– Jedna z wielu rzeczy, o których nam przypominają, to prawda o naszym przemijaniu w drodze do wieczności – podkreślał. To właśnie przemijanie stało się tematem dalszych rozważań. – Fakt przemijania wcale nie musi być smutny. Przeciwnie, może i powinien być przeżywany w sposób pozytywny, twórczy, owocny, a tak się dzieje, kiedy ma swoje zakorzenienie w rzeczywistości nadprzyrodzonej, która od Boga pochodzi i która do niego prowadzi – zaznaczał. Kapłan przywołał słowa Jana Pawła II: „Zatrzymaj się. To przemijanie ma sens”.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

To, że przemijanie dla chrześcijanina ma sens, jest czymś pozytywnym, można znaleźć w wypowiedziach wielu świętych. – Przemijająca postać tego świata ustąpi miejsca jego formie ostatecznej, przemienionej i uwielbionej o wiele piękniejszej i nieskończenie szczęśliwszej. Człowiek, zapominając o Panu Bogu i swoim ostatecznym przeznaczeniu, boi się przemijania. Przeznaczenie napawa człowieka lękiem, kiedy główną uwagę skupi na tym, co jest tu i teraz, gdy skoncentruje się na obecnym kształcie swojego życia. Wtedy przemijanie nie ma sensu – wyjaśniał ks. Koprowski. – Przemijanie staje się prawdziwym nieszczęściem, jeśli nie jest drogą ku temu, co doskonałe i ostateczne, jeśli nie prowadzi do Pana Boga – pouczał ks. Koprowski. – Czas, w którym przemijamy nie jest naszym przeciwnikiem. Jest naszym sprzymierzeńcem. Jest tak wtedy, kiedy go dobrze wykorzystujemy, kiedy mądrze nim gospodarujemy. Obyśmy przemijając pracowicie i owocnie wraz z upływającym czasem stawali się coraz doskonalsi w oczach Pana Boga i zostawiali życzliwą pamięć w ludzkich sercach – dodał na zakończenie kaznodzieja.

Po Mszy św. dziekan ks. Witold Batycki podziękował wszystkim księżom za obecność, parafianom z Dekanatu Biłgoraj Południe, chórowi z sanktuarium św. Marii Magdaleny – To wielka radość że możemy tutaj w sercu diecezji sprawować, a nawet inaugurować to świętowanie 25-lecia diecezji – mówił ks. Batycki.

Różaniec procesyjny wyjątkowo ze względu na pogodę odbył się wewnątrz katedry. Na początku był niesiony krzyż, za nim szli ministranci i księża. Obraz Matki Bożej Opieki nieśli Rycerze Kolumba. Z różańcami w dłoniach, pieśnią i modlitwą na ustach wierni wiele razy okrążyli zamojską katedrę. Tajemnice Różańca św. rozważał ks. Rudolf Karaś, poprowadził też adorację Najświętszego Sakramentu i I-sobotnie rozważania.

Ks. kan. Stanisław Budzyński poprowadził Apel Jasnogórski. – Dziękujemy Ci, Matko, za to, że tamta betlejemska noc przed wiekami stała się cicha i święta, kiedy rodził się Boży Syn. Dziękujemy Ci, że od tylu dziesiątków lat nasze wieczory polskie o godz. 21 są święte i rozmodlone dzięki Apelowi, który rozbrzmiewa z Jasnej Góry, kiedy wpatrujemy się w Twój obraz, który rozbrzmiewa także dzisiaj, kiedy wpatrujemy się w Twój obraz w naszej katedrze zamojskiej. Nasze dzisiejsze spotkanie w Matce wszystkich kościołów, w katedrze, ma wymiar diecezjalny. W tym roku bowiem chcemy dziękować, otoczyć modlitwą, ogarnąć naszą myślą Diecezję Zamojsko-Lubaczowską w 25. rocznicę jej powstania. Chcemy w tym pierwszym styczniowym spotkaniu oddać pod opiekę Matki Odkupiciela naszych biskupów, prezbiterów wraz z ludem wiernym Dekanatu Biłgoraj Południe. Przynosimy Ci więc, Matko, nasze modlitwy, nasz trud trwania w wierności Jezusowym przykazaniom Jego Ewangelii, trud pracy mieszkańców pobożnej Ziemi Biłgorajskiej, a nade wszystko nasze skarby – mówił ks. kan. Stanisław Budzyński, wpatrzony w oblicze Matki Bożej Odwachowskiej. Kapłan polecał Matce Bożej cierpiących w szpitalu, braci kapłanów z Domu Księży Seniorów, mieszkańców Domu Kombatanta, wszystkich doświadczonych bólem i niepełnosprawnych. – Ty, Matko, znasz ich zmagania z trudnościami życia. Oni są naszym nieocenionym skarbem, szlachetnymi kamieniami w twojej koronie – podkreślał kapłan. Polecał wszystkich mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej, wspólnoty parafialne, dzieci, młodzież i dorosłych, rodziny te rozmodlone i te przeżywające trudności, a także księży biskupów. Dziękując za 1050. rocznicę chrztu Polski wierni odmówili dziesiątek Różańca.

Na zakończenie proboszcz parafii katedralnej ks. dr Adam Firosz podziękował Dekanatowi Biłgoraj Południe za wieczernik. – Dziękuję kapłanom, którzy przybyli z delegacjami ze swoich parafii – mówił ks. Firosz. W uroczystościach m.in. udział wzięli: ks. kan. Witold Batycki z liczną delegacją i chórem z parafii pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, ks. Stanisław Budzyński z delegacją parafian i wikariuszem ks. Karolem Jędruszczakiem z par. pw. św. Jerzego w Biłgoraju, ks. Krzysztof Koprowski z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kucie Krzeszowskiej, ks. Jan Pysz z par. pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, ks. Mateusz Krzaczkowski z par. pw. św. Michała Archanioła w Soli, ks. Rudolf Karaś z par. pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Starym Bidaczowie, ks. Józef Bednarski z delegacją z par. św. Maksymiliana w Dąbrowicy.

Uroczystość swoim śpiewem uświetnił chór parafii pw. św. Marii Magdaleny pod przewodnictwem mistrza Ireneusza Pietrzniaka, oraz trębacz z Dąbrowicy p. Stelmach.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.