- Reklama -

- Reklama -

Jubileusz szkoły w Radzięcinie

- Reklama -

Kiedy młody człowiek opuszcza mury szkoły, zamyka za sobą jeden z najpiękniejszych okresów swojego życia – dzieciństwo. Moment, kiedy ze wzruszeniem i melancholią ponownie przekracza jej próg, by uczcić rocznicę powstania, jest pomostem pomiędzy przeszłością a teraźniejszością.

Na takim pomoście 6 października 2018 roku stanęli absolwenci oraz emerytowani nauczyciele Szkoły Podstawowej w Radzięcinie, by wspólnie, w podniosłej i pełnej wzruszeń atmosferze, obchodzić Jubileusz istnienia szkoły. 150 lat temu – wówczas, kiedy Polski nie było jeszcze na mapach świata – światli ludzie przyczynili się do utworzenia Szkoły Podstawowej w Radzięcinie. Ta rocznica jest tym bardziej szczególna, gdyż obchodzona w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Jubileuszowe obchody 150-lecia istnienia szkoły rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Kościele pw. Św. Kazimierza Królewicza w Radzięcinie koncelebrowaną przez ks. Biskupa Mariusza Leszczyńskiego. Okolicznościowa część artystyczna odbyła się w Szkole Podstawowej w Radzięcinie. Na słowa wieszcza… Poloneza czas zacząć!, uroczystość rozpoczęto dostojnym, polskim tańcem narodowym. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Radzięcinie – Pani Elżbieta Zubala – wygłosiła okolicznościową mowę i przywitała wszystkich przybyłych gości. Deklamowane słowa oraz muzyka umożliwiały sentymentalne podróże w czasie, wyrażały wdzięczność oraz radość z przeżywanego święta. Uczniowie sprawili, że obudzone i przywołane zostały wyjątkowe wspomnienia u wszystkich tych, którzy pamiętają przeszłość tej placówki. Przedstawili także zarys historyczny i oddali ducha wspólnoty radzięckiej społeczności szkolnej.

Po zakończeniu części artystycznej, słowa uznania i gratulacje wyrazili przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych. Swoje powinszowania w formie pamiątkowych grawerów jubileuszowych złożyli na ręce Dyrektora Szkoły władze Gminy Frampol oraz Marszałek Województwa Lubelskiego – pan Sławomir Sosnowski. Wyrazy uznania zostały zawarte również w listach gratulacyjnych od Lubelskiego Kuratora Oświaty pani Teresy Misiuk, Wicemarszałka Województwa Lubelskiego pana Krzysztofa Grabczuka oraz od pani poseł Genowefy Tokarskiej.

Jednym z najbardziej wzruszających momentów uroczystości było wystąpienie zasłużonej, emerytowanej, 82-letniej nauczycielki – Szanownej Pani Florianny Kiszczak, która przedstawiła świadectwo swojego życia, tak nierozerwalnie związanego ze Szkołą Podstawową w Radzięcinie. Kobieta opowiada jak to… W roku szkolnym 1942/43 przybyłam do tej szkoły jako uczennica kl. I. uczyła nas p. Kałucka przez trzy lata – żona kierownika tej szkoły. Były to bardzo trudne lata. Nie mieliśmy elementarzy. Pani pisała nam litery na tablicy, a my wymawialiśmy ich dźwięk i pisali w zeszytach. Gdy już poznaliśmy wszystkie literki, każdy uczeń przyniósł jakąś książkę z domu i na niej uczył się czytać. Pani Kałucka była kochaną nauczycielką. Uczyła nas nie tylko tego, co było w programach, ale wielu innych rzeczy, związanych z zachowaniem, z ubieraniem się, z czystością. Kochała nas jak własne dzieci i myśmy Ją tez bardzo kochali. (…). Po chwili zaś zakończyła swoje przemówienie słowami: (…) Odchodziłam z tej szkoły na emeryturę ze łzami i z naręczem kwiatów od koleżanek i kolegów nauczycieli i od dzieci.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.