- Reklama -

Już wkrótce wyjazd do Niemiec w ramach programu Erasmus+

 

Niebawem pierwsze grupy uczniów Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju realizujące projekt „Kreatywna młodzież w nowoczesnej Europie” pojadą na praktyki do Eberswalde w Niemczech. Grupa uczniów technikum hotelarskiego wyjedzie już 26 czerwca. Kolejni uczniowie – technikum żywienia i usług gastronomicznych – wyjadą 31 lipca. Planowane są również wyjazdy w lutym i marcu 2017 r. dla uczniów klas technikum mechanicznego oraz kelnerskiego. Uczniowie podczas czterotygodniowego pobytu w Niemczech odbędą praktyki w zakładach pracy zgodnie z planem przygotowanym przez partnera zagranicznego Berufsbildungsverein Eberswalde e.V. Udział w wyjazdach to nie tylko szansa na podniesienie swoich umiejętności zawodowych i językowych. Jest to czas na poznanie ciekawych ludzi, odmiennej kultury oraz zwyczajów panujących w Niemczech. Dlatego też dla wszystkich uczestników zaplanowane są liczne wycieczki do Berlina. Młodzież będzie miała okazję zwiedzić Muzeum Techniki, Muzeum Historii Naturalnej, Bramę Brandenburską, mur berliński w oryginale, Pomnik Żydowski, Potsdamer Platz. Planowana jest również wycieczka do Potsdamu, Parku Filmowego Babelsberg, zwiedzanie ZOO w Eberswalde i miasta Bad Freienwalde oraz wycieczka do Brand „Tropical Islands”. Uczniowie w czasie wolnym uczestniczyć będą w rajdach rowerowych i ogniskach integracyjnych z młodzieżą niemiecką. Dla młodzieży przewidziane jest kieszonkowe na własne wydatki.

- Reklama -

Aby dobrze przygotować się do wyjazdu szkoła zapewniła młodzieży wsparcie. W kwietniu i maju realizowane były zajęcia z przygotowania pedagogicznego, kulturowego i języka niemieckiego. Głównym celem zajęć było wzajemne poznanie się uczestników wyjazdu, wzmocnienie poczucia własnej wartości i przygotowanie do umiejętnego poradzenia sobie w nowej sytuacji. Ważnym elementem zajęć z przygotowania pedagogicznego były warsztaty radzenia sobie ze stresem w obcym środowisku. Zajęcia kulturowe prowadzone przez nauczycieli geografii poruszały najważniejsze zagadnienia dotyczące Niemiec, w tym:  położenie kraju, największe miasta i ich zabytki, podział administracyjny, gospodarkę. Prowadzący przedstawili młodzieży zwyczaje panujące w kraju goszczącym. W czasie kursu języka niemieckiego uczniowie nabywali umiejętności posługiwania się językiem obcym zawodowym, uczyli się zasad konstruowania wypowiedzi oraz skutecznej komunikacji z klientem w branżach zawodowych.

W ramach wsparcia językowego każdy uczeń otrzymał pakiet materiałów szkoleniowych oraz dwujęzyczne słowniki niemiecko-polskie, słownik tematyczny i rozmówki niemiecko-polskie z audiobookiem MP3.

Całość projektu „Kreatywna młodzież w nowoczesnej Europie” finansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”. Organizatorem projektu jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.