- Reklama -

- Reklama -

Józefowski kamień

- Reklama -

 Józefowski kamień od stuleci wykorzystywany jest przy budowie domów, ogrodzeń, nagrobków czy kominków. Dawniej tworzono również kamienne posadzki do zakładów przemysłowych. Kamienia użyto do budowy dzwonnicy, która powstała w 1860 roku oraz do budowy dziewiętnastowiecznego kościoła w Józefowie, a także kościoła w Tarnogrodzie.

Roztoczański kamień jest wydobywany prawdopodobnie od XVI wieku. Również obecnie pozyskiwane są jego zasoby. Robotnicy kamieniołomów eksploatują skały osadowe – piaskowiec i wapień trzeciorzędowy.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Na terenie Józefowa znajduje się wiele rzeźb z tego surowca. Przy drogach prowadzących do miasta stoją kamienne pomniki przedstawiające herb Józefowa, autorem tych dzieł jest miejscowy twórca Jan Pastuszek. 

W lipcu odbył się kolejny plener malarsko-rzeźbiarski studentów Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Uczestniczyło w nim szesnastu rzeźbiarzy i malarzy, którzy pracowali pod kierunkiem dr. Wojciecha Mendzelewskiego i prof. Donata Kowalskiego. Powstało wiele pięknych dzieł. Z józefowskiego piaskowca studenci rzeźbiarze wykonali cztery rzeźby, które ozdobią miasto, m.in. sowa znajduje się przy miejscowej szkole, natomiast ryba ozdobi zalew rekreacyjny.

Dzisiaj kamieniołomy są jedną z licznych atrakcji turystycznych Józefowa. W 2011 roku na wzniesieniu powstała ponad 18-metrowa wieża widokowa z tarasem, z którego można obserwować panoramę miasta. Baszta widokowa jest dostępna dla turystów od poniedziałku do piątku oraz w weekendy. – Uwielbiam przyjeżdżać na Roztocze, są to piękne tereny, można pooddychać świeżym powietrzem. Będąc w Józefowie, zawsze odwiedzam kamieniołomy, razem z synami lubimy szukać skamieniałości mówi pan Adam, turysta z Lublina. 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Piaskowiec to skała osadowa, która charakteryzuje się drobną ziarnistością. Wyróżnia ją niezwykła elastyczność i plastyczność, co powoduje, że ten surowiec jest łatwy w obróbce i kształtowaniu. Daje to szerokie możliwości zastosowania materiału. Jest wykorzystywany w przemyśle ceramicznym, szklarskim, hutniczym, a także jako dekoracja. Wapień to również skała osadowa zbudowana głównie z węglanu wapnia, przede wszystkim w postaci kalcytu. Ma on zastosowanie w budownictwie. Jest używany jako materiał budowlany, konstrukcyjny lub izolacyjny.

 

*Artykuł powstał w ramach praktyk studenckich.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.