przedszkola Biłgoraj

- Reklama -

- Reklama -

Józefów wystawi spektakl teatralny

Józefów szykuje spektakl teatralny. Powstanie w ciągu zaledwie kilku dni na zajęciach feryjnych w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie. Próby nad adaptacją pierwszej części "Opowieści z Narnii", wyreżyserowanej przez Jarosława Figurę, odbywają się od poniedziałku, a premiera już w piątek (2 lutego)

- Reklama -

-W naszej wersji powieści Clive’a Staples’a Lewisa chcemy pokazać współistnienie dwóch światów – duchowego i materialnego oraz dwóch natur człowieka – dobrej i złej. Podobnie jak w moich wcześniejszych widowiskach przykładamy ogromną wagę do warstwy plastyczno-muzycznej, a scenograficznie wykorzystujemy przede wszystkim siedem krzeseł, wieszak i starą szafę, która przyjechała ze mną z Lublina – mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej twórca spektaklu Jarosław Figura.

Młodzi aktorzy pracują po 5 godzin dziennie. – Gdy na pierwsze spotkanie w poniedziałek przyszło troje dzieci, zacząłem się zastanawiać jak zmienić wcześniejsze plany, by zajęcia i spektakl doszły do skutku. Okazało się jednak, że nie doceniłem swoich słuchaczy, bo dzięki wiadomościom rozsyłanym już w trakcie zajęć, po zaledwie dwóch godzinach w sali była już… 12-ka młodych artystów! Prawie wszyscy to debiutanci w wieku od 6 do 15 lat, nie tylko z Józefowa i okolic. Część przyjechała tutaj do babci na ferie i na miejscu zdecydowała się dołączyć do naszej grupy. Jest w niej również jedna osoba, która pracowała przy poprzednich dwóch premierach, teraz jest dorosła i przyjechała… z Rzeszowa – cieszy się Jarosław Figura.

Podkreśla przy tym, że cała grupa pracuje według zasad obowiązujących w zawodowym teatrze. – Wszyscy mają wydrukowane pełne teksty scenariusza, solidnie przykładają się do pracy i już po kilku dniach dało się słyszeć pytania – kiedy następne zajęcia? Błysk w ich oczach jest tak wyraźny, że tym bardziej chce się z nimi pracować wiedząc, że nie tylko tworzymy wspólne dzieło, ale również świetnie się bawimy – dodaje twórca józefowskich „Opowieści z Narnii”.

Jednocześnie podkreśla, że obecna wersja „Lwa, czarownicy i starej szafy” powstaje m.in. z myślą o tych, którzy nie czytali powieści Lewisa, ani nie oglądali jej filmowej adaptacji.

Efekty zostaną zaprezentowane w piątkowy wieczór o 18.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Będzie to już piąte widowisko, które powstało na warsztatach w Józefowie pod kierunkiem Jarosława Figury. Wszystkie miały walor edukacyjny, a traktowały m.in. o samotności, ekologii czy uzależnieniu od smartfonów.

Pierwszym spektaklem był „Eter kwiatów”, zaprezentowany w 2015 roku w ramach Festiwalu „Śladami Singera” w józefowskich kamieniołomach. Później, podczas Festiwalu Kultury Ekologicznej grupa miejscowej młodzieży zagrała „EKO sen Smerfów”, a w kolejnych latach także „Dotknąć ciepła”, „Telektosie” i „Odcienie twarzy”, które swoją premierę miały w lutym 2019 roku.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.