- Reklama -

- Reklama -

Józefów: Literacki bigos i baśniowy kufer

Integracyjnym turniejem literackim "W świecie baśni" Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie zakończyła realizację projektu w ramach obchodów roku wybitnej twórczyni polskiej pedagogiki specjalnej Marii Grzegorzewskiej. Do rywalizacji, która odbyła się w piątek 28 października, przystąpiły reprezentacje trzech szkół i Warsztatów Terapii Zajęciowej w Józefowie.

- Reklama -

Czteroosobowe drużyny miały do wykonania kilkanaście zadań, wśród których były: literacki bigos, baśniowy kufer, kalambury czy magiczne kule.

Część uczestników przyszła na piątkowy turniej w strojach, nawiązujących do znanych baśni i bajek. Przebrania członków poszczególnych zespołów oceniało jury, ale oprócz tego swoją nagrodę za stroje wszystkich gości przyznała publiczność.

- Reklama -

– W ramach „literackiego bigosu” drużyny miały z rozsypanych wyrazów ułożyć tytułu baśni i bajek. W baśniowym kuferku umieściliśmy przedmioty, które trzeba było dopasować do konkretnych tytułów, a w ramach kalamburów wybrane tytuły uczniowie musieli pokazać. Ponadto przygotowaliśmy pierniki, które mieli ozdobić uczestnicy turnieju, a także gęsie pióro do „podrobienia” autografu Hansa Christiana Andersena. Na turniej uczniowie przynieśli również wykonane wcześniej plakaty zachęcające do czytania baśni – relacjonuje dyrektor MBP w Józefowie Elżbieta Jamroz.

 

 

Były również do ułożenia puzzle, ukryte w gąszczu jesiennych liści, ilustracje, które trzeba było dopasować do baśni i bajek oraz kule, w których były ukryte losy z pytaniami, punktami przyznawanymi bez konieczności wykonania jakiegokolwiek zadania albo z… punktami ujemnymi.

Rywalizacja okazała się bardzo wyrównana, a różnice punktowe naprawdę niewielkie. Najlepiej spisała się reprezentacja Szkoły Podstawowej w Józefowie, która zdobyła 195 punktów, a pozostałe dwie, z placówek w Majdanie Nepryskim i w Stanisławowie, zakończyły turniej z równym dorobkiem 192 punktów – dodaje dyrektor Jamroz.

Zwycięska ekipa „Koty w butach” z SP Józefów z opiekunką Dorotą Momot wystąpiła w składzie – Amelia Zakrzewska-Kudełka, Martyna Skroban i Kacper Zabłocki oraz Anna Zawiślak z WTZ w Józefowie.

„Królewny Śnieżki” z SP w Majdanie Nepryskim, czyli Klaudię Herdę, Huberta Kołakowskiego i Adama Gontarza oraz Zbigniewa Momota z WTZ, prowadziła do boju Anna Gontarz. Natomiast zespół „Czerwonego kapturka” z SP w Stanisławowie, którym opiekowała się Ewa Knap, reprezentowali Hubert Gierczak, Gabriela Bukała i Gabriela Gontarz oraz Małgorzata Bielak z WTZ.

Literackim zmaganiom towarzyszył jesienny koncert Kapeli „Rzemyki”, działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie.

Piątkowy turniej był ostatnim elementem projektu „W poszukiwaniu wzorców – integracja z książką w tle”, który józefowska książnica rozpoczęła w czerwcu spotkaniem z Panem Poetą. W wakacje odbywały się zajęcia biblioterapeutyczne i warsztaty „Torba na książki z biblioteki”, a na początku października placówka zorganizowała rajd integracyjny „Iść w stronę słońca”.

Na realizację wszystkich pomysłów biblioteka pozyskała pieniądze za pośrednictwem Instytutu Książki z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.