- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Józefów jak miasto powiatowe

- Jesteśmy jedną z nielicznych gmin nie tylko w powiecie biłgorajskim, ale i na Lubelszczyźnie, która posiada swój cmentarz komunalny. Generalnie cmentarze komunalne są jedynie w miastach powiatowych - mówi Roman Dziura, burmistrz gm. Józefów.

- Reklama -

Józefów ma swój cmentarz komunalny, a takie są głównie w miastach powiatowych. Generalnie takie cmentarze należą do parafii.

Dokładnie tak jest. Uznaliśmy, że już zaczyna brakować miejsc na naszym cmentarzu parafialnym. Zdecydowaliśmy, że po to jest przecież samorząd i że to jest nasz obowiązek, żeby taki cmentarz komunalny zorganizować. Podjęliśmy przede wszystkim trud wykupu gruntów od mieszkańców naszej gminy z przeznaczeniem pod cmentarz. Myślę, że na 30-40 lat mamy zabezpieczone miejsca pochówku w Józefowie.

Kiedy ten cmentarz powstał?

Jeśli mnie pamięć nie myli, to już blisko 12 lat. Wszystkich miejsc mamy 1550, plus do tego dojdą projektowane kolumbaria. Na razie kolumbariów jeszcze nie budujemy. Natomiast każdego roku budujemy ponad 20 grobowców i niestety już mnóstwo naszych znajomych pochowaliśmy na tym cmentarzu komunalnym. Sporo młodszych kolegów i ludzi zasłużonych dla Józefowa. Myślę, że rodziny, które przychodzą na cmentarz, widzą, że nekropolia jest zadbana. Nie ma co porównywać do cmentarza parafialnego, bo tam po tylu latach nie dało się już zapanować nad tym wszystkim. Miejsc brakowało, te pomniki i groby były powtykane dosłownie wszędzie.

- Reklama -

Dlaczego gminy, gdzie cmentarze parafialne są już pełne, tak się bronią przed cmentarzem komunalnym?

(…)

 

Cała rozmowa w papierowym wydaniu Nowej Gazety Biłgorajskiej. Tym razem WYJĄTKOWO W PONIEDZIAŁEK Znajdziecie aktualności ze wszystkich gmin w powiecie biłgorajskim. Informacje i rozmowy, których inni od nas nie skopiują, choć robią to regularnie. Zachęcamy do lektury.

O tym co ważnego dzieje się w powiecie biłgorajskim, przez całą dobę informujemy w najlepszym lokalnym portalu, na :

WWW.GAZETBILGORAJ.PL

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.