- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Józefów: Czy będzie ul. Józefa Kudełki ps. „Czarny”?

Józef Kudełka pseudonim "Czarny" może mieć swoją ulicę w Józefowie. W piątek 14 października rozpoczęły się konsultacje społeczne w tej sprawie, a ostateczna decyzja należy do Rady Miejskiej.

- Reklama -

O nadanie nazwy ul. Józefa Kudełki ps. „Czarny” wnioskuje jego bratanek Jerzy Kudełka, który pochodzi z Józefowa, a obecnie mieszka w Bytomiu. Jego wujek zginął 1 czerwca 1943 roku w bitwie o Józefów razem z Umerem Adamanowem pseudonim „Miszka Tatar”. Obydwaj razem z innymi partyzantami stanęli w obronie mieszkańców miasta, spędzonych przez hitlerowców na plac kościelny, gdzie mieli zostać rozstrzelani.

Miszce Tatarowi i Józefowi Kudełce był poświęcony pomnik w Józefowie, ale kilka lat temu po wejściu w życie przepisów o „obiektach, mogących propagować komunizm” obelisk został zlikwidowany.

Józef Kudełka urodził się 3 sierpnia 1922 roku w Józefowie. Przed wojną pracował z ojcem Janem przy wyrobie pomników i nagrobków. W 1940 roku został przymusowo wcielony do junaków niemieckich i zatrudniony przy budowie mostu w Trawnikach, skąd zbiegł i ukrywał się w okolicach Józefowa. W 1941 roku wstąpił do oddziału partyzanckiego Armii Krajowej dowodzonego przez Hieronima Miąca pseudonim „Korsarz”, w którym pełnił funkcję zwiadowcy. Zginął nie dożywszy swoich dwudziestych pierwszych urodzin.

- Reklama -

Pamięć o swoim wujku chce zachować jego bratanek, który proponuje nazwać jego imieniem ulicę będącą łącznikiem między ulicami Władysława Broniewskiego i Górniczą. Przy tej drugiej ulicy stoi dom, w którym urodził się i mieszkał Józef Kudełka.

Mieszkańcy, którzy chcą wyrazić swoją opinię na temat tego pomysłu, mogą wypełnić ankietę, dostępną w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Józefowie.

Rozpoczęte w piątek konsultacje potrwają do 28 października. Potem o ewentualnym nazwaniu ul. Józefa Kudełki ps. „Czarny” zadecyduje Rada Miejska w Józefowie.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.