- Reklama -

- Reklama -

Józefów będzie ratował synagogę. Kościoły też

Gmina Józefów otrzyma pieniądze na prace remontowo-budowlane w budynku byłej synagogi w Józefowie. Z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków gmina ma już przyznane dotacje na remont kościołów w Józefowie i Górecku Kościelnym. Teraz znalazła się na liście samorządów, które otrzymają wsparcie z drugiej edycji tego samego programu.

- Reklama -

W budynku byłej synagogi obecnie mieści się biblioteka i miejsca noclegowe. – Chcemy zracjonalizować koszty i uporządkować sposób ogrzewania obiektu. W całym budynku wymienimy centralne ogrzewanie, a w siedzibie ośrodka pomocy społecznej powstanie nowa kotłownia, która będzie służyć synagodze. Obecnie ciepło jest do niej dostarczane z kotłowni, która znajduje się w ośrodku kultury, zdecydowanie bardziej oddalonego od zabytkowego obiektu niż MOPS – tłumaczy burmistrz Józefowa Roman Dziura.

Z RFOZ gmina otrzyma na ten cel 390 tysięcy złotych, które powinny wystarczyć na pokrycie 98 procent kosztów.

Z pierwszej edycji tego samego programu józefowski samorząd ma do wykorzystania 1 milion złotych. Większą część, bo 600 tysięcy złotych, gmina ma przyznane na wykonanie prac w kościele parafialnym Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Józefowie gdzie trzeba m.in. przeprowadzić renowację głównego ołtarza i chrzcielnicy, a także zakonserwować dach oraz wyremontować zabytkowe ogrodzenie przy ulicach Partyzantów i Broniewskiego. Pozostałe 400 tysięcy złotych gmina wyda na prace w kościele św. Stanisława BM w Górecku Kościelnym, w którym jest planowane dokończenie konserwacji ołtarza głównego, pełna konserwacja ołtarza bocznego i generalny remont posadzek.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.