karczma na woli_wesela

- Reklama -

- Reklama -

Jesteś przygotowany na nadejście zimy? Nie czekaj na pierwsze śniegi!

W większości wypadków za odśnieżanie chodnika odpowiada zarządca lub też właściciel nieruchomości. Odnosi się to do odśnieżana chodników przed każdym budynkiem. Jego przeznaczenie czy sposób użytkowania nie ma tutaj żadnego znaczenia. Prawda jest jednak taka, temat ten bardzo często jest sporny, dlatego warto bliżej się z nim zapoznać. Sprawdź sam, jak wygląda rzeczywistość!

- Reklama -

Prawo a odśnieżanie chodników – to musisz wiedzieć!

Chodnik to wydzielony obszar z drogi publicznej, który zarezerwowany jest dla pieszych. Przylega on do granicy konkretnych nieruchomości. Wedle prawo budowlanego za bezpieczny stan techniczny chodnika odpowiada właśnie zarządca lub właściciel danego budynku. Jest to niezwykle istotne szczególnie w czasie zimy, kiedy zaśnieżenie oraz oblodzenie chodników jest bardzo mocne. Nieraz obszar ten powinien zostać posypany solą oraz piaskiem, aby możliwe było bezpieczne poruszanie się. Na tym nie koniec, droga przed posesją także powinna być bezpieczna. W związku z tym w przypadku, gdy spadł śnieg, konieczne jest zajęcie się tym obszarem. Śnieg może zostać zagarnięty na krawędź chodnika jednak pod żadnym pozorem nie można usuwać go na drogę.

Pojemnik na piasek o pojemności 250l, fot. Eco-market.pl
Pojemnik na piasek o pojemności 250l, fot. Eco-market.pl

Co grozi za brak odśnieżonego chodnika?

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Nie jest tajemnicą, że śnieg czy lód na chodniku jest niebezpieczny dla każdego przechodnia. W związku z tym prawdopodobieństwo wypadku, a co za tym idzie uszczerbku na zdrowiu jest w tym wypadku znacznie bardziej prawdopodobny. Jeśli się tak stanie, osoba, która ucierpiała, będzie miała możliwość zażądać odszkodowania. Oczywiste jest to, że będzie się ono odnosiło do samych kosztów leczenia, jednak w niektórych wypadkach kwota ta będzie zawierała także koszty rehabilitacji czy zadośćuczynienia. Na tym nie koniec, odszkodowanie może także zostać zażądane, jeśli stan chodnika sprawił, że doszło do uszkodzenia samochodu.

- Reklama -

Jakie są kary za nieodśnieżanie chodników?

Z pewnością nie zdziwi cię fakt, że jeśli właściciel nieruchomości nie wywiązuje się z obowiązku odśnieżania chodnika, musi liczyć się z określonymi karami. W przypadku miasta straż miejska reaguje naprawdę szybko, dlatego warto unikać takich sytuacji. Jeśli jednak zaniedbanie tego typu jest nagminne i przeciąga się w czasie, masz do czynienia z wykroczeniem. W takich wypadkach interwencja może zakończyć się jedynie pouczeniem, jednak nieraz będzie to także mandat w wysokości 500 złotych.

Komplet pojemników na piasek i sól, fot. Eco-market.pl
Komplet pojemników na piasek i sól, fot. Eco-market.pl

W jaki sprzęt warto się zaopatrzyć?

Wiadomo, że bez odpowiedniego sprzętu niemożliwe jest poprawne zadbanie o chodnik. Łopata to absolutne minimum, jednak ona po prostu nie zawsze wystarcza. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zakup pojemnika na piasek i sól, oferuje je wiele sklepów m.in. eco-market.pl. Z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że samo odśnieżanie to po prostu za mało, aby móc zachować pełnie bezpieczeństwa. To właśnie piasek lub sól sprawiają, że możliwe jest sprawne poruszanie się po chodniku czy podjeździe. Oczywiście uniknięcie mandatu jest ważne, jednak tak naprawdę nie w tym rzecz. Najistotniejsze jest przecież zdrowie, które każdy z nas ma jedno. Właśnie dlatego warto o nie zadbać i zainwestować w odpowiedni sprzęt!

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.