Mulawa góra do 05.04.2024

- Reklama -

- Reklama -

„Jest w orkiestrach dętych jakaś siła …”

- Reklama -

W niedzielę, w Tarnogrodzie, odbył się XVII Powiatowy Przegląd Strażackich Orkiestr Dętych. W przeglądzie udział wzięły orkiestry z gmin: Obsza, Potok Górny, Biszcza, i Goraj. Spotkanie rozpoczęło się przemarszem poszczególnych orkiestr na plac przed Tarnogrodzkim Ośrodkiem Kultury. Następnie wszystkie orkiestry odegrały wspólnie utwór "Na straży" pod batutą Grzegorza Sztainmillera, kapelmistrza orkiestry tarnogrodzkiej. 

Przybyłych na spotkanie powitała dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury Renata Ćwik. –  Dzisiejsza niedziela upłynie nam przy dźwiękach instrumentów dętych, a to za sprawą Powiatowego Przeglądu Strażackich Orkiestr Dętych, akcentów związanych z historią naszego miasta. Rok 2017 to rok jubileuszowy 450-lecia Tarnogrodu Z tej okazji w ciągu całego roku odbywają się różne imprezy. Tegoroczny przegląd ma bardzo duże znaczenie, ponieważ wpisuje się również w całoroczne uroczystości – mówiła dyrektor Ćwik. Zespoły, kapelmistrzów i włodarzy gmin witał także gospodarz gminy burmistrz Eugeniusz Stróż. Do muzyków zwrócił się też prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Biłgoraju st. bryg. w st. spocz. Mieczysław Skura. – Serce się raduje patrząc na was. Mam nadzieję, że tradycja strażackich orkiestr dętych nie zaginie i wciąż będą się pojawiać młodzi muzycy, którzy będą chcieli w ten sposób muzykować – mówił. W tym miejscu warto wspomnieć, że niedzielny przegląd orkiestr był niejako przepustką do Wojewódzkiego Przeglądu Strażackich Orkiestr Dętych, który odbędzie 25 czerwca w Nałęczowie. 

Mulawa wybory do 05.04.2024

Na scenie prezentowały się poszczególne orkiestry, które wykonywały po trzy utwory. Wśród nich były m.in.: "Parostatek", "Saksonia", "Lambada", temat z filmu Va Bank, "U cioci na imieninach", czy "Mój przyjacielu". Za swoje występy oprócz braw publiczności muzycy otrzymali pamiątkowe puchary. Przegląd pokazał, że w każdej gminie nie brakuje muzycznych talentów nawet wśród najmłodszych. A fenomen orkiestr dętych polega właśnie na wspólnym, niekiedy rodzinnym muzykowaniu. Na zakończenie wystąpiły zespoły artystyczne działające przy TOK.

Orkiestry dęte w naszym powiecie mają swoją, czasami liczącą kilkadziesiąt lat, tradycję. Strażacka Orkiestra Dęta z Tarnogrodu została reaktywowana w 1993 roku z inicjatywy Józefa Czarnego. Od 2016 roku kapelmistrzem orkiestry jest Grzegorz Sztainmiller. Obecnie grupę tworzą młodzi muzycy-amatorzy. Ich praca i ogromne zaangażowanie przyczyniły się do osiągnięcia wysokiego poziomu jaki obecnie reprezentuje orkiestra. Młodzi muzycy spotykają się trzy razy w tygodniu na próbach i dodatkowo szkolą ich nauczyciele Wiesław Mazurek i Mateusz Krawiec. Obecnie zespół liczy 22 członków. 

Orkiestra Dęta z Obszy istnieje od 2006 roku. Jej członkami są w większości młodzi instrumentaliści z gminy Obsza. Nad sprawami organizacyjnymi od początku istnienia czuwa Gminny Ośrodek Kultury w Obszy, który wraz z lokalnymi stowarzyszeniami oraz miejscową Ochotniczą Strażą Pożarną stara się zapewnić odpowiednie warunki do pracy muzykom i kapelmistrzowi. Tutaj warto wspomnieć o Wojciechu Baszkiewiczu, który pod względem muzycznym jest twórcą obszańskiej orkiestry. Orkiestra ma na swoim koncie bardzo wiele nagród i wyróżnień. 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

W Tarnogrodzie zaprezentowała się też Gminna Orkiestra Dęta z Potoka Górnego. Orkiestra działa przy Gminnym Ośrodku Kultury. Powstała w 1993 roku. Od początku istnienia orkiestry kapelmistrzem jest Stanisław Stępień. Repertuar orkiestry jest różnorodny, od muzyki rozrywkowej po marsze i pieśni kościelne. W przeglądach orkiestr dętych województwa zamojskiego zajmowała zawsze czołowe miejsca. 

Gminna Orkiestra Dęta "Złota Nutka" z Biszczy powstała w 1934 roku, kiedy to ze składek mieszkańców zakupiono pierwsze instrumenty. Reaktywacja nastąpiła w 2006 roku. Orkiestra gra już prawie 11 lat, dzięki inicjatywie i wsparciu byłym i obecnym władzom gminy. Jest to orkiestra wielopokoleniowa, którą obecnie tworzą 23 osoby. Kapelmistrzem od początku działania orkiestry jest Ryszard Jeleń. 

Gminna Orkiestra Dęta w Goraju powstała w 2002 roku poprzez połączenie orkiestr z Jędrzejówki, Zagród i Łady. Zespół działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Goraju. Kapelmistrzem od samego początku jest Józef Czerw, który gra już 68 lat. Zaczął jako 9-latek w Jędrzejówce. Grał na tenorze, trąbce, tubie a obecnie gra na klarnecie. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.