- Reklama -

- Reklama -

Jesień to też dobry czas na spacery z dziećmi

Mimo, że lato dobiega końca, a dni stają się coraz chłodniejsze i krótsze, warto wychodzić z dziećmi na zewnątrz. Dzięki aktywnościom na świeżym powietrzu wzrasta odporność, dlatego warto zadbać o ten aspekt przed sezonem grypowym, który zaczyna się już na jesieni.

- Reklama -

Spacery nie muszą być przykrą koniecznością, warto je urozmaicić aby kojarzyły się dziecku z przyjemną rozrywką

Suche bukiety i wprawa na targ

urząd MArszałkowski projekt

Jesień obfituje w liście w niezliczonych kolorach. Dziecko z przyjemnością może tworzyć z nich suche bukiety, które mogłyby stanowić fantastyczną dekorację. Ta zabawa rozwija kreatywność, oraz przy poszerza wiedzę w dziedzinie przyrody, gdyż nasza pociecha może uczyć się rozróżniania gatunków drzew. Po lecie zostaje dużo suchych kwiatów, które również mogą się przydać do zabawy czy przygotowania zielnika.  Warto zachęcić dziecko do poszukiwań.

Oprócz edukacji w zakresie drzew, jesień jest idealną porą roku do poznawania grzybów. Na spacer po lesie warto zabrać ze sobą atlas, aby uczyć malucha rozróżniania gatunków. Przechadzka dostarczy również ukojenia w postaci śpiewu ptaków i czystego, świeżego powietrza. Kto wie, może znalazłyby się jakieś borowiki szlachetne do obiadu?

Skoro mowa o jedzeniu, ciekawym doświadczeniem dla dziecka może okazać się wyprawa na lokalny targ, aby dowiedzieć się nieco o sezonowych warzywach i owocach. Może podpytać sprzedawców o tym jak rośnie, jak się zbiera, oraz wybrać dla siebie coś smacznego. Na stoiskach panuje obecnie różnorodność barw – od głęboko purpurowych śliwek po intensywnie pomarańczowe dynie. Obecność w takim miejscu zadziała stymulująco na wrażliwość artystyczną dziecka. Po takiej wyprawie warto zaproponować wspólne rysowanie lub malowanie tego co się widziało.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Grunt to odpowiedni strój

Wyprawa, zwłaszcza do lasu czy parku wymaga oczywiście odpowiedniego ubioru. Pamiętajmy, że tak naprawdę nie ma złej pogody, jest najwyżej nieadekwatny do pogody strój.  Na spacer do lasu czy parku warto założyć dziecku przepuszczające powietrze ubrania. Mimo chłodniejszych już dni dziecko na pewno spoci się biegając. Zawsze sprawdzającym się sposobem jest metod „na cebulkę”. Pozwoli w każdej chwili dostosować się do bieżących potrzeb. W chłodniejsze dni warto zadbać o bawełnianą czapkę, w te cieplejsze świetnie sprawdzi się czapka z daszkiem, która ochroni przed czasami jeszcze intensywnymi promieniami słońca, ale też kroplami rosy czy deszczu, które mogą niespodziewanie spaść z drzewa. Podstawa to także dobre i wygodne buty dziecięce, które pozwolą na swobodne bieganie i nie zniszczą się podczas np. biegania po rosie.

Oczywiście należy pamiętać o odpowiednim ubraniu, bowiem nie ma złej pogody – może być tylko ubiór nieadekwatny do warunków atmosferycznych. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wygodne obuwie, aby maluch mógł komfortowo czerpać z jesiennych spacerów.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.