Jednoosobowa działalność gospodarcza – co warto wiedzieć, zanim założysz firmę?
Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się nie tylko z różnymi formalnościami, ale także z koniecznością ponoszenia comiesięcznych kosztów. Dowiedz się więcej o tym, jakie koszty ponosi przedsiębiorca prowadzący tego rodzaju firmę.
Czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza?
Definicję jednoosobowej działalności gospodarczej określają przepisy ustawy z 6 marca 2018 roku Prawo Przedsiębiorców. Jednoosobowa działalność to zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły. Jednoosobowa działalność gospodarcza wykonywana jest na własną odpowiedzialność, co oznacza, że przedsiębiorca odpowiada za jej zobowiązania całym swoim majątkiem.
Jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostsza forma prowadzenia działalności. Jej największą zaletą jest brak wymogów tworzenia kapitału przedsiębiorstwa, a także brak kosztów związanych z jej założeniem. Prowadzenie każdej jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się jednak z kosztami, o których więcej informacji można znaleźć tutaj: https://aleo.com/pl/blog/koszty-prowadzenia-dzialalnosci-gospodarczej-w-2024-to-musisz-wiedziec/.
Jednoosobowa działalność gospodarcza – formy opodatkowania
W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorca ma do wyboru trzy formy opodatkowania. Jest to:
Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:
- podatek liniowy,
- skala podatkowa,
- ryczałt ewidencjonowany.
Podatek liniowy to najprostsza forma opodatkowania. Niezależnie od osiągniętego dochodu wynosi ona 19%. Drugim możliwym wyborem jest skala podatkowa 2024. W tym przypadku podatek dochodowy wynosi 12% przy dochodach poniżej 120 000 zł rocznie oraz 32% dla nadwyżki dochodu powyżej tej kwoty.
Ryczałt ewidencjonowany to forma opodatkowania bez możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu. Stawki ryczałtu nie są jednakowe i różnią się w zależności od wykonywanego przez przedsiębiorcę zawodu. Pełny wykaz stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych można znaleźć w ustawie z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Jednoosobowa działalność gospodarcza, a ZUS
Każdy, kto prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, ma obowiązek odprowadzania składek do ZUS. Na początku prowadzenia działalności przedsiębiorca może liczyć na tak zwaną ulgę na start, dzięki której jest on zwolniony z obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze pół roku prowadzenia działalności. Niektóre firmy mogą także skorzystać z obniżonej składki na ubezpieczenie społeczne przez kolejne dwa lata.
Przez cały okres prowadzenia działalności, przedsiębiorca musi jednak płacić składkę zdrowotną. Obliczenie składki zdrowotnej zależy między innymi od formy opodatkowania. W przypadku podatku liniowego jest to 4,9% podstawy wymiaru składki, a w przypadku skali podatkowej – 9% podstawy wymiaru składki. Zupełnie inaczej prezentuje się składka zdrowotna ryczałt 2024. Jest to bowiem stała kwota uzależniona od wysokości przychodów.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY