Ekogarden

- Reklama -

Jasno i tanio

Widniej i oszczędniej. To główne założenia wniosku złożonego przez samorząd miasta Biłgoraj. Władze miasta chcą, aby na słupach oświetleniowych było więcej żarówek energooszczędnych.

Władze miasta chcą, aby na słupach oświetleniowych było coraz więcej żarówek energooszczędnych. Samorząd Biłgoraja na ten cel chce pozyskać środki zewnętrzne. W minionym roku został złożony wniosek o dofinansowanie zadania pn. “Budowa i modernizacja energooszczędnego oświetlenia w Biłgoraju”. – Ponad połowę opraw w mieście mamy już w technologi LED, co przynosi znaczne oszczędności w zużyciu energii. Jest jeszcze dużo starych opraw. Pojawił się program, który pozwoliłby nam na kompleksowe załatwienie sprawy w całym mieście. Opracowaliśmy odpowiednią dokumentacje, złożyliśmy wniosek. Czekamy na rozstrzygnięcie tego programu – mówi burmistrz Janusz Rosłan

- Reklama -

Biłgoraj jest w 52 procentach oświetlony ekologicznym światłem LED-ów. W gronie polskich miast jest pionierem stosującym tę technologię w oświetlaniu ulic, parków i skwerów. Modernizacja oświetlenia w mieście rozpoczęła się 8 lat temu od montażu trzech opraw LED-owych. LED-y zużywają 50-70 proc. mniej energii niż ich sodowe odpowiedniki, są żywotniejsze i trwalsze. Przyjmuje się, że te zamontowane w Biłgoraju mogą bezawaryjnie świecić do 100 000 godzin, czyli nawet 20 lat, co także wpływa na ich opłacalność. Warto wspomnieć, że oprawy zamontowane w 2011 roku przy ulicy Puszkina nadal bezawaryjnie świecą. LED-y emitują białe światło, co według fachowców wpływa na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza w przypadku pieszych i rowerzystów, którzy, będąc lepiej oświetlanymi, umożliwiają kierowcom szybsze rozpoznanie postaci i szybszą reakcję.

 

- Reklama -

- Reklama -

2 Komentarze
  1. bob mówi

    Zgadzam się z przedmówcą. Jadąc np. ul. Kościuszki, widoczność jest słaba, jest mglisto, a okolice przejść należałoby dodatkowo doświetlić. Zjeżdżając w boczną ulicę, gdzie jest jeszcze stare żółte oświetlenie sodowe, jest dużo lepiej. Należałoby się na przyszłość zastanowić nad kształtem opraw (są takie które oddają więcej światła na zewnątrz), mocą żarówek, a może i barwą światła (jest też ciepłe oświetlenie ledowe, nie dające złudzenia zamglonego miasta).

  2. lolek mówi

    oświetlenie biłgorajskich ulic to tylko teoria. Jest ciemne i daje niewiele światła. Trudno w ogóle dostrzec pieszych, którzy nie czują się bezpieczni. Jedynym plusem tego oświetlenia są oszczędności, dzięki którym można np…..zatrudniać całą masę ,, urzędników ” np w Powiatowych Urzędach Pracy , gdzie liczba zatrudnionych rośnie mimo malejącego bezrobocia.
    Żenua

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.