- Reklama -

- Reklama -

Jasno i tanio

Widniej i oszczędniej. To główne założenia wniosku złożonego przez samorząd miasta Biłgoraj. Władze miasta chcą, aby na słupach oświetleniowych było więcej żarówek energooszczędnych.

- Reklama -

Władze miasta chcą, aby na słupach oświetleniowych było coraz więcej żarówek energooszczędnych. Samorząd Biłgoraja na ten cel chce pozyskać środki zewnętrzne. W minionym roku został złożony wniosek o dofinansowanie zadania pn. „Budowa i modernizacja energooszczędnego oświetlenia w Biłgoraju”. – Ponad połowę opraw w mieście mamy już w technologi LED, co przynosi znaczne oszczędności w zużyciu energii. Jest jeszcze dużo starych opraw. Pojawił się program, który pozwoliłby nam na kompleksowe załatwienie sprawy w całym mieście. Opracowaliśmy odpowiednią dokumentacje, złożyliśmy wniosek. Czekamy na rozstrzygnięcie tego programu – mówi burmistrz Janusz Rosłan

Biłgoraj jest w 52 procentach oświetlony ekologicznym światłem LED-ów. W gronie polskich miast jest pionierem stosującym tę technologię w oświetlaniu ulic, parków i skwerów. Modernizacja oświetlenia w mieście rozpoczęła się 8 lat temu od montażu trzech opraw LED-owych. LED-y zużywają 50-70 proc. mniej energii niż ich sodowe odpowiedniki, są żywotniejsze i trwalsze. Przyjmuje się, że te zamontowane w Biłgoraju mogą bezawaryjnie świecić do 100 000 godzin, czyli nawet 20 lat, co także wpływa na ich opłacalność. Warto wspomnieć, że oprawy zamontowane w 2011 roku przy ulicy Puszkina nadal bezawaryjnie świecą. LED-y emitują białe światło, co według fachowców wpływa na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza w przypadku pieszych i rowerzystów, którzy, będąc lepiej oświetlanymi, umożliwiają kierowcom szybsze rozpoznanie postaci i szybszą reakcję.

urząd MArszałkowski projekt

 

- Reklama -

2 Komentarze
  1. bob mówi

    Zgadzam się z przedmówcą. Jadąc np. ul. Kościuszki, widoczność jest słaba, jest mglisto, a okolice przejść należałoby dodatkowo doświetlić. Zjeżdżając w boczną ulicę, gdzie jest jeszcze stare żółte oświetlenie sodowe, jest dużo lepiej. Należałoby się na przyszłość zastanowić nad kształtem opraw (są takie które oddają więcej światła na zewnątrz), mocą żarówek, a może i barwą światła (jest też ciepłe oświetlenie ledowe, nie dające złudzenia zamglonego miasta).

  2. lolek mówi

    oświetlenie biłgorajskich ulic to tylko teoria. Jest ciemne i daje niewiele światła. Trudno w ogóle dostrzec pieszych, którzy nie czują się bezpieczni. Jedynym plusem tego oświetlenia są oszczędności, dzięki którym można np…..zatrudniać całą masę ,, urzędników ” np w Powiatowych Urzędach Pracy , gdzie liczba zatrudnionych rośnie mimo malejącego bezrobocia.
    Żenua

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.