- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

„Jarzębina” świętowała

Sobota, 23 listopada, była wyjątkowym dniem dla Zespołu Jarzębina z Bukowej. Tego dnia świętował swój Jubileusz 45-lecia istnienia.

- Reklama -

Wspomnienia z historii zespołu „Jarzębina” snuła założycielka i kierownik pani Marysia Jargieło. W tle można było zobaczyć prezentację multimedialną, dokumentującą 45 lat działalności z oprawą muzyczną zespołu „Jarzębina” i Kapeli Ludowej „Krążałka”.

Wiesław Rożyński, gratulując zespołowi pięknego Jubileuszu, jednocześnie podziękował za dotychczasową działalność, za kultywowanie tradycji i promocję gminy Biłgoraj na niezliczonych konkursach, przeglądach i festiwalach. W ramach podziękowania członkowie zespołu otrzymali 45 czerwonych róż na 45-lecie działalności oraz specjalnie wydany na tę okazję jubileuszowy Kalendarz 2020 ze zdjęciami zespołu „Jarzębina”. Męski Zespół Śpiewaczy, wywodzący się z zespołu „Jarzębina” , z okazji 5-lecia działalności otrzymał duże oprawione pamiątkowe zdjęcie, wykonane w Muzeum Wsi Lubelskiej podczas kazimierzowskich eliminacji.

Zespół Jarzębina zasłynął wielogłosowym śpiewem oraz kunsztem teatralnym prezentowanym w licznych widowiskach obrzędowych. W swoim dorobku posiada aż 12 spektakli: „Łubiarze”. „Gromniczna”, „Wigilia”, „Zaposcielarze”, „Na Świętego Szczepana”, „Powroziarze”, „Rózgowiny”, „Zaloty”, „Do terminu”, „Przed Palmowa Niedzielą”, „Lesie, ty mój lesie” i „Krzywda”. Większość z nich było prezentowanych podczas Ogólnopolskich Sejmików Teatrów Wiejskich w Tarnogrodzie i zdobywało uznanie komisji oraz nagrody. Widowisko „Gromniczna” było nagrane i wyemitowane przez II Program Telewizji Polskiej S.A. poza licznymi nagrodami zdobytymi w dziedzinie śpiewu oraz obrzędowości, jednym z największych osiągnięć zespołu „Jarzębina” był udział w „Wigilii lubelskiej” – spektaklu opartym na scenariuszu widowiska „Wigilia”, który został zaprezentowany w Brukseli.

W 2011 r. Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju wydał film pt. „Jarzębina” opowiadający o działalności i twórczości zespołu z Bukowej. Zespół występuje w zrekonstruowanych strojach sitarskich.
toyota Yaris
Okolicznościowy tort i całe mnóstwo sentymentalnych wspomnień, przy przepysznym poczęstunku przygotowanym przez zespół oraz potańcówka z kapelami „Wygibusy” i „Pawlaki”, dopełniły atmosfery sobotniego spotkania w Bukowej.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.