- Reklama -

- Reklama -

Janusz Jarosławski “Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” (audio)

We wtorkowe południe 18 maja w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju odbyło się uroczyste wręczenie honorowej odznaki "Zasłużony dla Województwa Lubelskiego" Januszowi Jarosławskiemu. Wręczenia tego dokonał wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa.

Odznaka “Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” jest najwyższym, zaszczytnym wyróżnieniem przyznawanym przez Zarząd Województwa Lubelskiego. Nadaje się je osobom, które całokształtem działalności zawodowej i społecznej, znacząco przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju województwa lubelskiego. 

– Jest to dla mnie ogromy zaszczyt, że będę mógł wręczyć panu Januszowi Jarosławskiemu tytuł Zasłużony dla Województwa Lubelskiego za jego dokonania na polu popularyzacji historii, na polu badań naukowych dotyczących broni białej, dotyczących wojny polsko-bolszewickiej, dotyczących militariów II Rzeczpospolitej. To znakomity przykład, jak można popularyzować i swoje zainteresowania przekuwać nie tylko dla powiatu biłgorajskiego, ale również całego regionu lubelskiego – podkreśla Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego.

(nagranie audio poniżej):  

Honorowa odznaka mieszkańcowi Biłgoraja przyznana została przez Zarząd Województwa Lubelskiego na wniosek dyrektora Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Janusz Jarosławski to publicysta, społecznik, autor książek poświęconych tematyce historycznej. Od wielu lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o polskiej broni białej.

– Jest to dla mnie duże wyróżnienie. Jest to motywacja również do dalszej pracy, do pisania książek, do przekazywania w nich historii polskiego oręża, historii szabli przede wszystkim, również do gloryfikacji wielkich postaci z naszej historii, jak również tych postaci zapomnianych. Jest to motywacja do pracy z młodzieżą w ramach cyklu ,,Szable Niepodległości’’, projektu firmowanego przez Niepodległą, mającego na celu pokazywanie historii, jak również pokazywanie młodym ludziom szczególnie czym jest patriotyzm, ten mądry patriotyzm, nie krzykliwy, nie hałaśliwy, lecz po prostu mądry.  Pracuję od wielu, wielu lat nad publikacjami, które z jednej strony pokazują piękno polskiego oręża, ale nie tylko, bo również broń naszych zaborców, broń niemiecką, broń rosyjską, broń austro-węgierską czy innych nacji. Staram się pokazywać również ten kontekst historyczny, postacie, wielkich bohaterów z okresu naszych powstań czy to powstania listopadowego, czy powstania styczniowego, jak było przy publikacji ,,Szable Carskiej Rosji’’. W tej chwili przygotowuję ostatnią część tej trylogii poświęconej orężu wojska polskiego, ona ukaże się w listopadzie. Wśród ciekawych rzeczy będzie wspaniały eksponat – kordzik ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie, złoty kordzik od pana prezydenta, niesamowita rzecz, którą możemy zobaczyć w nowo otwartej siedzibie na zamku. Pracuję również nad wieloma innymi projektami, m.in. nad projektem Wielkiej Księgi, w której zostaną pokazane bezcenne przedmioty wielkich bohaterów z naszej historii. Począwszy od szczerbca, który znajduje się w tej chwili na Wawelu, skończywszy na okresie wojny polsko-bolszewickiej i II wojny światowej – mówi Janusz Jarosławski, odznaczony tytułem “Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”.

- Reklama -

W wydarzeniu tym uczestniczyli również starosta biłgorajski Andrzej Szarlip, dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej Marek Majewski.

Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski (nagranie audio poniżej):  

Uroczystość swoim występem uświetnili wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju (posłuchaj poniżej): 

  

Red.

 

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.