- Reklama -

- Reklama -

Jan Kowal na spotkaniu z tarnogrodzką młodzieżą

- Reklama -

Jan Kowal urodził się 6 maja 1942 roku w Rudzie Zagrody. Jako dziecko był więźniem obozu na Majdanku, a potem na przymusowych robotach w Niemczech. Po powrocie do kraju ukończył szkołę średnią – Liceum Ogólnokształcące w Biłgoraju, a następnie wyjechał na Śląsk by studiować, a potem pracować jako inżynier i przedsiębiorca. "Biłgorajczyk" dzięki swojej ponadprzeciętnej inteligencji może poszczycić się m.in. 8 patentami, dwoma zwycięstwami w ogólnopolskich naukowo-technicznych konkursach z zakresu budownictwa, oraz 10 publikacjami naukowymi, których był autorem bądź współautorem. Ponadto został współautorem nowej i wdrożonej technologii produkcji betonów prasowanych i "suchego" montażu budynków. W tej technologii zbudowano ok. 30 tys. budynków na Śląsku. Przez 50 lat pobytu na Śląsku działał również na rzecz lokalnej społeczności.

Mulawa wybory do 05.04.2024

W 2009 roku wrócił w rodzinne strony i wtedy pod pseudonimem "Biłgorajczyk" rozpoczął swoją działalność jako felietonista, działacz społeczny i filantrop. Na łamach Nowej Gazety Biłgorajskiej opublikował już ok. 350 felietonów, które zebrane zostały w cztery tomy zatytułowane: "Biłgorajskie tematy". Dwukrotnie przez Miasto Biłgoraj został uhonorowany tytułem Mecenasa Kultury Biłgoraja, jest członkiem Zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Biłgoraju, zastępcą prezesa Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego i zastępcą przewodniczącego Rady Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Jako filantrop wspomagał finansowo m.in. zagospodarowanie otoczenia kościółka św. Jerzego w Biłgoraju, Klub Sportowy Łada 1945, szkołę, parafię, Chór Klucz w Majdanie Starym oraz rzeźbę plenerową Tańcząca Para. 

A co łączy Jana Kowala z Tarnogrodem? W ubiegłym roku na jubileuszu jego 75-lecia każdy z obecnych gości mógł otrzymać egzemplarz czwartego tomiku "Biłgorajskich tematów" autorstwa "Biłgorajczyka". Dochód ze sprzedaży książki oraz dobrowolne datki gości zostały przekazane na doposażenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego właśnie w Tarnogrodzie. 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.